Świadomość społeczeństwa dotycząca problemów, z jakimi boryka się nasza planeta, z roku na rok wzrasta. coraz więcej osób zaczyna żyć zgodnie z zasadami ekologii. Dotyczą one np. wegetarianizmu, ruchu zero waste i etycznej mody. Jeśli chcesz zacząć zmieniać świat, zacznij od siebie i wprowadź w swoje życie tych parę prostych kroków, które nie wymagają drastycznej zmiany życiowej.

Zasady bycia eko – 5R

Istnieje zbiór zasad, które określa się jako 5R. Pochodzi on od 5 czasowników z języka angielskiego. To podstawowe reguły, jakie mają za zadanie wprowadzić ekologię w życie chętnych osób.

  1. Refuse – czyli “odmawiaj” – proponowanych rzeczy, które nie są niezbędne, np. plastikowych sztućców na wynos, kiedy zamawiasz obiad do domu, ulotek, słomek itp.
  2. Reduce – czyli “ograniczaj” – nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz, np. ubrań słabej jakości z sieciówek, które po paru użyciach nie będą nadawać się do noszenia
  3. Reuse – czyli “użyj ponownie” – dotyczy to wszelkich produktów, które mogą być wielorazowe, np wymień jednorazową maszynkę do golenia na taką z brzytwą, która będzie służyła Ci latami
  4. Renew – czyli “odnawiaj” – rozpruł Ci się sweter, zepsuło radio, a może w ulubionej parze butów odkleja się podeszwa? Nie wyrzucaj tych rzeczy, zamiast kupować nowe, spróbuj naprawić te, które już masz
  5. Recycle – “segreguj odpady” – zadbaj o to, aby w Twoim domu śmieci były prawidłowo posegregowane, tak, aby można było je przetworzyć i ponownie użyć

5R w codziennym życiu

W prosty sposób możesz zmienić parę rzeczy w Twoim codziennym życiu, których nie odczujesz, a przyczynią się one do bycia eko. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zmiany wprowadzać stopniowo, żeby nie poczuć się przytłoczonym i w ten sposób się zniechęcić. Ważne są nawet te małe kroki, które prowadzą do większych czynów. Poniżej proponujemy Ci parę zmian, które możesz wprowadzić do Twojego życia.

Eko torby na zakupy

Są podstawowym elementem, który pozwala na ograniczenie lub wyeliminowanie plastikowych reklamówek i woreczków. Nie sprowadza się to wyłącznie do dużych toreb na zakupy, ale warto też zaopatrzyć się w woreczki na owoce i warzywa. Dzięki nim podczas zakupów, nie będziesz musiał marnować kilku plastikowych woreczków, które trafią do kosza zaraz po rozpakowaniu ich w domu. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby zabrać je ze sobą do sklepu, a dzięki ich małemu rozmiarowi, nie stanowi to problemu.

Wspieraj polskich producentów

Po pierwsze, oferują oni zazwyczaj produkty wysokiej jakości, które będą Ci długo służyć. Do tego transparentność ich działania jest dużo większa niż nieznanych marek, dzięki czemu zyskujesz pewność, że produkty oferowane przez nich są etycznie produkowane. Niektóre marki umożliwiają też personalizację swoich produktów. Przykładem takiej firmy jest Natura Słupsk, która swoim klientom oferuje wysokiej jakości produkty z bawełny. Ich ofertę toreb na ramię znajdziesz tu: https://www.natura.slupsk.pl/torba-bawelniana-na-zakupy. Dzięki personalizacji możesz zamówić w tej hurtowni np. torby z logiem swojej firmy, które spodobają się Twoim pracownikom i klientom.

Krok po kroku, możesz zmienić swoje życie, aby było zgodne z byciem eko. Pamiętaj, że nawet początkowo mała zmiana, może osiągnąć duży efekt.

Butelki na wodę i wielorazowe kubki

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Jednak czy do tego konieczne jest kupowanie każdego dnia plastikowej butelki? Absolutnie nie! Mało tego, że nie jest to ekologiczne, nie jest to też ekonomiczne. Wystarczy zaopatrzyć się w butelkę z filtrem, która zmieści się do torby i którą możesz napełniać wedle potrzeb w ciągu dnia. To samo dotyczy picia wody w domu – nie musisz dźwigać zgrzewek wody, jeśli będziesz mieć dzbanek filtrujący, który działa na takiej samej zasadzie. Warto też posiadać składany kubek wielorazowy, który zmieścisz do torby. Możesz go wykorzystać w restauracjach czy kawiarniach, kiedy będziesz brać napój, np. kawę, na wynos. Butelki i kubki są dostępne w wielu rodzajach pojemności i kolorów, także na pewno znajdziesz coś dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here