Poznaj materiały, stosowane do produkcji butów ekologicznych. Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas zakupów obuwniczych?

Kupuj buty z głową

Nasza świadomość w zakresie zanieczyszczania planety jest coraz większa. Segregujemy śmieci, staramy się minimalizować ich ilość, wybieramy papierowe torby zamiast foliówek, kanapki pakujemy w papier śniadaniowy, a podczas zakupów odzieżowych czytamy skład materiału, na który chcemy się zdecydować. To samo dzieje się na działach obuwniczych. Polacy przyzwyczajają się już do tego, że powinni dokonywać mądrych wyborów. Rezygnując z zakupu butów, których produkcja i utylizacja wywierają negatywny wpływ na środowisko, sprawimy, że producenci, zaczną się skłaniać ku ekologicznym rozwiązaniom, a na tym zyskamy wszyscy.

Buty z ekologicznych materiałów

Przede wszystkim, eko-skóra, nie nie jest ekologiczna. To po prostu nazwa dla imitacji skóry naturalnej. Materiał ten jednak jest kłopotliwy w utylizacji, a jego produkcja bazuje na dużej ilości chemikaliów.

W duchu eko staramy się mocno ograniczać kupowanie nowych rzeczy, a kiedy już nie ma wyboru, przykładamy się do wyboru produktów neutralnych dla powietrza, stanu wód i wszystkich mieszkańców planety. Świetnie sprawdzają się tu materiały z recyklingu. Kupując buty wytworzone z odzysku, nie przyczyniamy się do produkcji nowych śmieci, a tym starym dajemy szansę na kolejne życie.

buty eko

Do produkcji ekologicznych materiałów na obuwie wykorzystuje się, chociażby plastikowe nakrętki lub butelki. Po przetopieniu masa przerabiana jest na przędzę, z której można utkać odzież sportową, polar, a także wygodne ekologiczne buty. Wiele najbardziej znanych marek decyduje się materiały eko i warto przed zakupem zapoznać się z polityką danego producenta.

Bezpiecznymi materiałami, spośród których możesz wybierać, są: bawełna organiczna, nylon z recyklingu, stosowany przez Nike flyleather lub flyknit.

Jak kupować buty eko?

Podczas zakupów kieruj się ograniczeniem konsumpcjonizmu. Wybieraj ponadczasowe fasony, na które moda nigdy nie przemija i które pasują niemal do wszystkiego. Takie właśnie buty posiada w swojej ofercie marka Adidas (np. model Stan Smith lub Star), Timberland lub Nike (np. Air Max).

Stawiaj także na jakość. Buty z najniższej półki, prawdopodobnie po sezonie nie będą się już nadawać do użytku. Na jesień i zimę dobrze sprawdzą się komfortowe buty Columbia. Sneakersy, trekkingi, a także śniegowce tej marki posłużą Ci nawet latami. Na bardzo długie użytkowanie możesz liczyć też, decydując się na lekkie Crocsy damskie, męskie i dziecięce. Producent tych kultowych piankowych butów zadbał o ich recykling. Znoszone klapki i sandałki, możesz zgłosić do programu Soles4Soles, za którego pośrednictwem zostaną przekazane najbiedniejszym ludziom z całego świata.

Pamiętaj, że kiedy kupujesz nowe buty i wiesz, że starych nie będziesz już nosić, choć wyglądają jeszcze całkiem dobrze, nie wyrzucaj ich do kosza. Oddaj osobom potrzebującym. W każdym większym mieście organizowane są zbiórki charytatywne, w niektórym stoją kontenery na odzież używaną, szafy społeczne, a w mediach społecznościowych istnieją grupy o wdzięcznej nazwie „Uwaga! Śmieciarka jedzie”, gdzie można znaleźć chętnych na to, z czego już się nie korzysta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here