Życie stawia przed nami różne wyzwania oraz niepowodzenia, z którymi czasami bez wsparcia osób doświadczonych, nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Rodzina to podstawowa komórka społeczna, która aby prawidłowo funkcjonowała, powinny panować poprawne stosunki. Istnieje mnóstwo powodów, które zakłócają jej poprawne działanie, konflikty pojawiają się zarówno pomiędzy rodzicami, ale także w relacji rodzic-dziecko czy dziecko-dziecko. Pamiętać należy, że rozwój emocjonalny i społeczny dziecka jest bardzo ważny. Zatem jeśli zauważacie, że coś jest nie tak, skorzystajcie z pomocy terapeuty, którego specjalizacją jest terapia dla par.

Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?

Powodów jest mnóstwo, niektóre z nich odbijają się jak bumerang z dzieciństwa i nie pozwalają na podtrzymywanie relacji, które oparte są na wsparciu, akceptacji czy spędzaniu z przyjemnością wspólnie czasu.

Niekorzystne zjawiska pojawiające się w konkretnej rodzinie mogą wynikać np. ze źle dobranych ról ( dziecko nie widzi w rodzicu autorytetu, nie ma obowiązków, traktuje rodzica jako kolegę, rodzic obarcza dziecko zbyt dużą odpowiedzialnością-opieka nad rodzeństwem), brak rozwiązywania na bieżąco konfliktów, które z czasem przybierają na sile powodując wywołanie negatywnych emocji w relacjach członków rodziny.

Bardzo często pomiędzy osobami zamieszkującymi wspólne gospodarstwo domowe dochodzi do konfliktów, a także unikania kontaktów i wycofania się ze wspólnego życia. Sytuacje zdarzają się zarówno pomiędzy dziećmi i rodzicami, ale także pomiędzy małżonkami. Niekiedy zdarza się, że do pojawienia się kryzysu w rodzinie przyczynia się pojawienie choroby, która dezorganizuje dotychczasowe życie, utrata pracy rodzica i jednocześnie obniżenie standardów życia, rozstanie rodziców czy pojawienie się problemów alkoholowych w rodzinie.

Co zrobić, aby pomóc rodzinie?

Bardzo dobrym sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją jest terapia rodzinna. Jest to spotkanie, podczas którego członkowie terapii mają znaleźć sposób na rozwiązanie swoich problemów z pomocą specjalisty.

Terapia dla par umożliwia rozmowę kontrolowaną, bez większych emocji i kłótni, które pojawiają się często w domu. Ma ona w pierwszej kolejności za zadanie pomóc w zidentyfikowaniu problemów, z którymi boryka się rodzina, a także w rozpoznaniu ich przyczyn, a dopiero w kolejnej części terapii szukania rozwiązań. W poradni Harmonia LUX MED pracują specjaliści, którzy organizują terapie dla par oraz terapie rodzinne – https://harmonia.luxmed.pl/oferta/terapie-i-psychoterapie/terapie/terapia-rodzinna-i-dla-par/.

Wizyty u terapeuty nie należy się obawiać. Rolą specjalisty nie jest bowiem ocenianie, a pomoc w odnalezieniu porozumienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here