BLIK jest usługą dostępna dla klientów wielu banków. W ubiegłym roku w ramach systemu wykonano 146 milionów transakcji. W 2018 roku opracowano również strategię wprowadzenia BLIKA na rynki międzynarodowe.

Działanie

Z systemu mogą korzystać właściciele smartfonów, którzy chcą sfinalizować swoje transakcje w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Za pomocą BLIKA można również korzystać z bankomatów, wykonywać błyskawiczne przelewy międzybankowe i generować czeki z dziewięciocyfrowym kodem. Chcąc skorzystać z systemu, trzeba mieć zainstalowaną aplikację mobilną banku, który zaliczany jest do programu partnerskiego modułu. Transakcja odbywa się między klientem a akceptantem obsługiwanym przez agenta rozliczeniowego. Polski Standard Płatności generuje na żądaniu banku jednorazowe kody, które składają się z czterech cyfr. Po ich wprowadzeniu w punkcie akceptacji następuje przekazanie autoryzacji za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do PSP. Kiedy kod zostaje zweryfikowany, jego autoryzacją zarządza bank. Kolejny etap to przesłanie odpowiedzi jednostki finansowej do Polskiego Standardu Płatności. Na końcu operacji środki zostają przekazane do akceptanta. Cały proces trwa kilkadziesiąt sekund. Pięć lat temu system wprowadził opcję płatności P2P – bezpośrednich przelewów na telefon. PSP udostępnił klientom funkcję mPOS BLIK. Do dokonania transakcji niepotrzebny jest wówczas terminal POS. W 2019 roku wprowadzono dodatkowo opcję płatności powtarzalnych w ING oraz Banku Peako SA. Szczegółowe informacje na temat działania systemu dostępne są na stronie https://www.przelewy24.pl/.

Korzyści

BLIK to bezpieczny, szybki i wygodny system, z którego korzysta wielu użytkowników. Dzięki niemu nie trzeba zabierać portfela na zakupy lub wpisywać danych karty w przypadku transakcji online. BLIK jest również darmowym systemem i korzystanie z niego nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wygenerowany kod jest ważny tylko przez dwie minuty. Dokonywanie płatności powyżej pięćdziesięciu złotych wymaga akceptacji przy użyciu numeru PIN. Każdy użytkownik może ponadto wprowadzić limit BLIK.

Robiąc zakupy w sieci lub sklepie stacjonarnym, warto wykorzystywać szybkie metody płatności. BLIK został stworzony z myślą o komforcie użytkowników! Nie należy również martwić się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here