Choroby związane z nieprawidłową pracą układu oddechowego mogą zagrażać życiu pacjenta. Nie należy zatem czekać z wizytą u specjalisty, gdy pojawiają się niepokojące objawy. Wczesna diagnostyka ma bowiem duży wpływ na efektywność leczenia.

Zalecenia

Praca układu oddechowego jest w znaczącym stopniu narażona na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych środowiska. Wdychane powietrze często zawiera pyły, aerozole i zanieczyszczenia, które przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób. Pulmonolodzy przyjmują w prywatnych przychodniach w Warszawie lub w ramach NFZ. W pierwszym przypadku nie trzeba długo czekać na wizytę. Do lekarza powinny zgłosić się osoby, zmagające się m.in. z przewlekłym kaszlem, chrypą, krwiopluciem, szybkim zmęczeniem oraz uciskiem w klatce piersiowej w czasie wdechu i wydechu. Konsultacja ze specjalistą CMP zalecana jest również pacjentom, którzy mieli kontakt z chorym na gruźlicę.

Wizyta

Pulmonolodzy przyjmują w przychodniach w Warszawie i innych miastach. Liczba specjalistów nie jest jednak duża, zwłaszcza w przypadku leczenia chorób układu oddechowego u najmłodszych pacjentów. Pierwsza wizyta polega na ogół na przeprowadzeniu specjalnego wywiadu z pacjentem. Lekarz wystawia również skierowanie na odpowiednie analizy diagnostyczne – m.in. spirometrię, bronchoskopię oraz skórne i wziewne testy. Pulmonolog może wykonywać badania w swoim gabinecie. Po wykonaniu analiz specjalista stawia diagnozę, na podstawie której ustala się odpowiednie działania, zapobiegające rozwojowi choroby. Pulmonolog może zalecić stosowanie leków lub skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny. Lekarze nierzadko kierują chore osoby na leczenie uzdrowiskowe. Do pulmonologa można również udać się w celu kontroli swojego stanu zdrowia.

Problemy układu oddechowego mogą być bardzo uciążliwe. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów warto zatem udać się do właściwego specjalisty. Należy również unikać wszelkich czynników mogących źle wpływać na funkcjonowanie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here