Alkohol w różnych postaciach jest spożywany na całym świecie. Dobre wytrawne wino często towarzyszy uroczystej kolacji, natomiast spotkanie w męskim gronie rzadko kiedy ma miejsce bez piwa czy whisky. Alkohol to często nieodłączony element dobrej imprezy. Ludzie cenią jego smak oraz efekt przyjemnego rozluźnienia, który zapewnia. Chociaż nie ma nic złego w spożywaniu niewielkich ilości napojów alkoholowych, konieczne jest zachowywanie umiaru. W innym przypadku możemy stracić kontrolę nad ilością spożywanych trunków, co prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, na przykład do uzależnienia od alkoholu, które jest wyniszczająca chorobą. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat spożywania alkoholu?

Spożywanie alkoholu – co warto wiedzieć?

Alkohol jest substancją, która bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje zmiany w sposobie zachowania i myślenia. Jego działanie zależy bezpośrednio od stężenia alkoholu we krwi. Jeżeli jest to 0,2 do 0,5 promila, pijącym towarzyszy stan odprężenia i euforii, w przypadku stężenia o wysokości 0,5 do 0,7 promila widoczne jest zaburzenie sprawności ruchowej, nadmierna pobudliwość oraz osłabienie samokontroli. W większym spożyciu alkoholu występują już zaburzenia równowagi oraz objawy, świadczące o obronie organizmu przed substancją toksyczną, takie jak wymioty. Za bezpieczne uważa się stężenie do 0,5 promila we krwi – nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży, które w ogóle nie powinno spożywać napojów alkoholowych. Stężenie alkoholu w organizmie zależy też od wielu indywidualnych czynników, na przykład masy ciała osoby pijącej, płci, czas oraz rodzaju napojów alkoholowych – te musujące szybciej się wchłaniają i zwiększają stężenie alkoholu we krwi.

Jak bezpiecznie spożywać alkohol?

Jeżeli zdecydowałeś, że będziesz od czasu do czasu spożywał alkohol, warto abyś trzymał się kilku podstawowych zasad, dzięki czemu nie pozwolisz, aby miał negatywny wpływ na Twoje zdrowie oraz ograniczysz ryzyko uzależnienia. Przede wszystkim musisz monitorować ilość wypijanego alkoholu. WHO ustaliło bezpieczne limity dla kobiet i mężczyzn dotyczące okazjonalnego i regularnego picia alkohol. W przypadku panów jednorazowo nie zaleca się przyjmowania więcej niż 6 standardowych porcji alkohol – są to w przybliżeniu 3 butelki piwa, 3 kieliszki wina albo 180 ml wódki. W przypadku kobiet są to dwie butelki piwa, 2 kieliszki wina lub 120 ml wódki. Przy piciu codziennym wartości te powinny być o wiele niższe – mężczyźni nie powinni przekraczać 4 porcji alkoholu dziennie, a kobiety dwóch. Wskazane jest też zachowanie co najmniej 2 dni abstynencji w tygodniu. Jeżeli to możliwe, postaraj się wybierać napoje o niskiej zawartości alkohole lub napoje bezalkoholowe. Co więcej, nigdy nie pij na pusty żołądek – jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu do krwiobiegu.

W razie potrzeby poproś o pomoc

Jeżeli zastanawiasz się nad piciem alkoholu i podejrzewasz, że możesz mieć z tym problem, to nie czekaj z podjęciem odpowiednich kroków. Im wcześniej poszukasz profesjonalnej pomocy, tym lepiej. Konsultacja ze specjalistą może zmotywować do leczenia uzależnień od alkoholu Warszawa. Wiele osób regularnie pijących ma tendencję do zaprzeczania problemowi, co tylko komplikuje sytuacje i przyczynia się do niszczenia zdrowia, psychiki oraz relacji z innymi osoby uzależnionej. Leczenie alkoholizmu zazwyczaj opiera się na psychoterapii prowadzonej w specjalnych ośrodkach, a często też stosuje się farmakologie. W tym czasie konieczne jest zachowanie abstynencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here