Dla każdego rodzica niezwykle ważna jest odpowiednia stymulacja dziecka, aby rozwijało się prawidłowo. Rodzice obserwują zmiany w jego rozwoju i starają się dopasować do niego odpowiednie zabawki, które będą go wspierały. Na samym początku są one czarno-białe, bo w tych barwach dziecko widzi świat w pierwszych miesiącach życia. Kiedy zaczyna chwytać można mu zakupić pierwsze drewniane klocki i budować dla niego wieże. Dziecko zaczyna bardziej świadomie bawić się klockami po pierwszym roku życia i wtedy warto kupić mu Lego Duplo.

Znana i ceniona duńska marka nie zapomniała o potrzebach najmłodszych dzieci i stworzyła klocki, które rozwiną w nich umiejętność chwytania, kreatywność i logiczne myślenie, które można już kształtować na najwcześniejszym etapie życia. Mimo, że Lego Duplo to bardzo duże klocki, zabawa powinna odbywać się albo z rodzicem albo pod jego czujnym okiem. Klocki pozbawione są ostrych krawędzi są więc idealnie dostosowane do dziecięcych zabaw.

Zanim powstanie budowla z Lego Duplo dziecko musi ją dokładnie zaplanować. Przeważnie bierze do ręki różne klocki, a następnie je odkłada. Nie wszystkie stają się składową budowli, co świadczy o tym, że dziecko posiada pewną koncepcję całości, w związku z tym rozwija myślenie konstrukcyjne i logiczne, a także wyobraźnię. Dzieci również rozmyślnie wybierają jedne kolory, a inne pomijają, kształtują się więc również ich preferencje. Uczą się także dobierania poszczególnych kolorów, czyli rozwija się w nich poczucie estetyki.

Dzieci bawiące się Lego Duplo uczą się również dobierania poszczególnych kształtów w taki sposób, by budowla była stabilna. Początki bywają trudne, dzieci jednak szybko uczą się na swoich błędach, a taka zabawa uczy je wytrwałości, cierpliwości i większej dokładności w działaniu. Wszystkie te cechy są ważne nie tylko przy budowaniu wieży z klocków, zostają zaszczepione w dziecku, które zaczyna przejawiać je także w innych codziennych czynnościach.

Po stworzeniu budowli dziecko często angażuje ją w inną wymyśloną przez siebie zabawę. Wymyśla fabułę, co pozwala mu rozwijać również inteligencję emocjonalną. Przede wszystkim jest jednak ona kształtowana poprzez wspólną zabawę rodziców z dzieckiem, gdzie obserwuje ich emocje.

Ponieważ dzieci bardzo emocjonalnie reagują na zwierzęta, które także stymulują ich rozwój, producenci wykorzystują ten fakt tworząc zabawki. Nie inaczej jest z Lego Duplo. Rodzice mogą wybrać np. klocki z których można stworzyć Stajnię z kucykami, która wchodzi w skład serii Moje miasto. Dzieci po wybudowaniu stajni mogą bawić się w opiekowanie się końmi, czesanie ich czy karmienie, a także inne codzienne czynności higieniczne. Stajnia może być wielokrotnie przebudowywana, co sprawia, że zabawa jest bardziej kreatywna i przede wszystkim stanowi mnóstwo frajdy dla maluchów. W skład zestawu wchodzą także figurki Duplo oraz figurki koni. Ten zestaw, jak i inne z kolekcji Lego Duplo można zakupić na empik.com. Taki prezent ucieszy każdego malucha, który uwielbia zabawy kolorowymi klockami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here