Maty taneczne to prawdziwy hit na rynku – w czasach, gdy taniec stał się niezwykle popularny dzieci wraz z rodzicami mogą zapewnić sobie świetną rozrywkę na wysokim poziomie. Nie ulega wątpliwości, że dyscyplina ta pomaga korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie bez względu na wiek, czy płeć. Jak wybrać zatem odpowiednią matę?

Mata do tańczenia do świetny sposób, by dziecko nauczyło się podstawowych kroków tanecznych, jest to interaktywna mapa kroków, która zsynchronizowana jest z programem komputerowym, ten z kolei podaje nam odpowiednie kroki taneczne do danej muzyki.

Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju maty, które charakteryzują się inną ceną oraz produkcją, lecz to nie jedyne rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Bardzo ważna są także:

  • jej wielkość,
  • interfejs,
  • trwałość materiału z którego jest zrobiona,
  • tryb połączenia z komputerem.

Jeśli chodzi o rozmiar maty tanecznej, powinien być on dostosowany do użytkownika, jeśli głównie będą korzystać z niej dzieci powinna być niewielkich rozmiarów, lecz gdy dorośli również będą chcieli z niej korzystać może okazać się nieprzydatna. Są także maty, które przeznaczone wyłącznie dla małych dzieci, inne z kolei przeznaczone są głównie dla dorosłych.

W kwestii interfejsu maty powinien być on dosyć intuicyjny, by nie sprawiać żadnych problemów z obsługą. Jest to sprzęt na tyle prosty, że nawet małe dzieci poradzą sobie z nią bez żadnych problemów. Dostępne są maty, które mają obsługę w języku polskim oraz angielskim – możemy zdecydować się na tę drugą opcję, by jednocześnie zachęcić dziecko do nauki języka.

Zwróćmy jednak szczególną uwagę na materiał, z którego wykonana jest mata do tańczenia, to od niego zależy jak długo będzie mogła nam służyć. Solidny i trwały materiał powinien wytrzymać przynajmniej kilka lat w niezmienionym stanie, nawet przy dość częstej eksploatacji.

Pamiętajmy, że materiał nie może być zbyt śliski, by nie stanowić dla dziecka żadnego zagrożenia. Najlepiej, jeśli będzie mieć antypoślizgowe podkładki, dzięki czemu nie będzie poruszała się leżąc na ziemi nawet na panelach czy kafelkach.

We wnętrzu maty znajdują się specjalne gąbki, ich grubość decyduje o miękkości maty. Korzystając z niej nawet w obuwiu tanecznym nie powinna ulec żadnym zniszczeniom. Zwróćmy też uwagę na folię oraz nadruki ścieżek dla kroków – z tanich i średniej jakości mat zetrą się już po kilku miesiącach.

Profesjonalne maty do tańczenia często posiadają wiele przydatnych funkcji i akcesoriów, na przykład:

  • stroje do tańczenia,
  • odpowiednie oprogramowanie taneczne, dzięki któremu nauczymy się kroków do różnych stylów tańca,
  • szereg paneli tanecznych, wskazujących konkretne kroki tańca,
  • przyciski nawigacyjne.

Mata taneczna powinna być kompatybilna z nowoczesnymi komputerami, zazwyczaj można ją podłączyć do portu USB, który znajduje się w każdym sprzęcie. Możemy też zakupić matę pod PSX, lecz to wymaga również dokupienia odpowiednich przejściówek, by można było je podłączyć też do komputera.

Do czego najlepiej podłączyć matę?

To zależne jest od tego gdzie najczęściej zamierzamy z niej korzystać. Jeśli wolimy salon i wspólną zabawę z rodziną, lepiej wybrać te, które podłączymy do telewizora za pomocą właściwego okablowania. Z kolei gdy chcemy móc używać jej w dowolnie wybranym przez nas miejscu wybierzmy tą, która podłączana jest do złącza USB w laptopie.

Większość kupuje maty przystosowane do telewizora, widząc w internecie filmiki pociech, które tańczą przed wielkim telewizorem, w rzeczywistości jednak są to przeważnie maty do komputera, a gdzieś miedzy nią, a telewizorem znajduje się komputer, który jest do niego podłączony.

Najlepszy wybór

Wiele osób nie może zdecydować się, czy wybrać matę do telewizora czy do komputera, możemy więc zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań:

  • Mata taneczna do telewizora 8-bitowa i komputera USB – gdy współpracuje z komputerem daje nam dobrej jakości obraz oraz dźwięk, natomiast przy pracy z telewizorem może dawać nieco słabszy obraz, ta opcja jest więc traktowana jako alternatywa dla zajętego komputera.
  • Mata taneczna 16-bitowa TV.USB, gdzie generowany obraz oraz dźwięk otrzymujemy w wysokiej jakości na telewizorze, a także jest możliwa normalna współpraca z komputerem.

Maty taneczne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Jest to produkt, który nie tylko dostarczy mnóstwo zabawy naszym pociechom, ale również pomoże w nauce kroków tanecznych, a także korzystnie wpłynie na zdrowie. Ich średnia cena to około 100 złotych, wszystko jednak zależne jest od jej jakości.

Pamiętajmy, by wybierać produkty wyłącznie renomowanych marek – tylko takie maty posłużą nam przez wiele lat, a także uzyskamy okres gwarancyjny, dzięki czemu wiemy, że producent jest pewny swojego produktu. W niektórych sklepach oraz w internecie możemy znaleźć mnóstwo tanich podróbek, które z pozoru wydają się być całkiem solidne, jednak po otrzymaniu ich okazuje się, że był to błędny zakup.

Warto wcześniej poczytać liczne opinie użytkowników na temat konkretnych modeli mat tanecznych i na tej podstawie zdecydować się na najlepszy wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here