Nie wyobrażasz sobie świąt bez bigosu a może niedzielnego obiadu bez dodatku w postaci apetycznych kiszonych ogóreczków? Już nasi przodkowie doceniali właściwości lecznicze popularnych kiszonek. Kiszone warzywa są źródłem wielu różnych cennych składników odżywczych, dlatego tak ważne jest by jeść je regularni ale zdrowe są nie tylko warzywa ale również i sok z kiszonek! Poniżej znajdziesz więcej informacji dotyczących właściwości kiszonych warzyw oraz ich zastosowania w kuchni. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy dalej!

Smaczne i zdrowe – takie właśnie są polskie kiszonki!

Do najpopularniejszych warzyw, które kisimy zaliczamy przede wszystkim kapustę oraz ogórki – znak rozpoznawczy tradycyjnej polskiej kuchni ale oprócz nich nasi rodacy coraz częściej kupują kiszoną paprykę, marchew, buraki oraz cukinię. To jednak nie wszystko w sklepach ze zdrową żywnością na półkach z kiszonkami wypatrzeć można nawet kiszoną cytrynę! Choć w wielu innych zagranicznych krajach kiszone warzywa uważane są za najgorsze co może być to na całe szczęście my Polacy wiemy co dobre. Proces kiszenia warzyw w dużej mierze oparty jest na fermentacji kwasu mlekowego, to właśnie dzięki niemu kiszonki nabierają charakterystycznego kwaskowatego posmaku oraz drogocennych właściwości odżywczych.
Kiszonki polecane są w szczególności osobom będącym na diecie odchudzającej. Dlaczego? O właściwościach kiszonych warzyw opowiemy Ci już za chwilę.

Jak jedzenie warzyw kiszonych wpływa na nasze zdrowie?

Czy kiedy byłeś dzieckiem Twoja babcia powtarzała Ci, że jedząc kiszoną kapustę będziesz zdrowy? Miała racje, kiszonki uznawane są przez specjalistów za naturalne probiotyki, które wzmacniają nasz układ odpornościowy. Jedzenie kiszonych warzyw doskonale oczyszcza organizm, wspomaga procesy trawienne oraz skutecznie pomaga w walce z utratą zbędnych kilogramów. W kiszonkach znajdziemy m.in. witaminę E, witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, magnez, fosfor oraz potas.
Niestety kiszonki nie są dobre dla wszystkich, osoby zmagające się z problemami układu krążenia oraz nadciśnieniem a to dlatego, że warzywa kiszone oprócz substancji odżywczych zawierają dużą ilość sodu.

Kiszone warzywa
Warzywa kiszone w kuchni – jak i do czego można je wykorzystać?

Kiszonki mają to do siebie, że smakują dobrze pod każdą postacią. Ogórkami czy kapustą można zajadać się bez opamiętania! Sprawdzają się jako dodatek do różnego rodzaju innych potraw ale nie tylko z kapusty kiszonej przygotujesz smaczny bigos lub kapuśniak, podobnie jest z ogórkami kiszonymi – starte na tarce (jarzynce) możesz dorzucić do zupy ogórkowej.
Skorzystaj z przepisów znajdujących się w książkach kucharskich lub na blogach kulinarnych i natchnij się do działania. Pamiętaj jeszcze o jednym – najzdrowsze kiszonki przygotujesz samodzielnie, zamiast kupować gotowy produkt w sklepie, kup w sezonie świeże ogórki, kapustę, paprykę itp. i zakiś je własnoręcznie – gwarantujemy, że tak dobrych kiszonek ja tych przygotowanych przez siebie nie dostaniesz w żadnym supermarkecie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzerwone warzywa
Następny artykułWarzywa krzyżowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here