Z powodu problemów zdrowotnych wynikających z nietolerancji na gluten musiałeś diametralnie zmienić swoje nawyki żywieniowe? W dalszym ciągu uczysz się tego co jest dozwolone a co nie w przypadku diety bezglutenowej, nie wiesz w jakiej grupie produktów należało by umieścić owies? Opinie specjalistów na temat tej rośliny są podzielone a jak to wygląda w rzeczywistości? Czy osoby z alergią pokarmową mogą spokojnie zajadać się produktami bazującymi na owsie? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu – tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Na wstępie parę słów o glutenie…

Gluten jest substancją pochodzenia roślinnego, to mieszanina gluteniny oraz gliadyny (białek roślinnych). Gluten występuje głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz orkiszu, znajdziemy go m.in. w mące przez co też i w wyrobach piekarniczych a także innych produktach do wykonania, których użyto właśnie np. mąki pszennej.
Gluten ułatwia wyrabianie ciasta, odpowiada za jego rozciągliwość oraz kleistość, dzięki niemu wypieki w środku są puszyste i mięciutkie a na zewnątrz posiadają złocistą chrupiącą skórkę.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami gluten niekorzystnie wpływa na zdrowie osób chorujących na celiakię oraz alergie pokarmowe związane z nietolerancją na gluten. Wówczas spożycie produktów glutenowych wywołać może takie objawy jak: bóle brzucha i głowy, nudności, wymioty, biegunkę oraz ogólne osłabienie organizmu.
Zdrowe osoby natomiast mogą bez obaw zajadać się wyrobami na bazie składników glutenowych.

Czy owies zawiera gluten?

Ostatnio natknąłeś się na interesujący artykuł dotyczący owsa i glutenu, nadal nie jesteś pewny tego, czy jako osoba będąca na bazie bezglutenowej możesz spożywać pokarmy zawierające owies? Otóż odpowiedź brzmi i tak, i nie, zgodnie z opinią WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) owies należy traktować jako produkt glutenowy ale nie do końca jest to prawda. Dlaczego?
Owies to jeden z gatunków zboża, które naturalnie nie jest bogate w białka gluteniny oraz gliadyny czyli gluten. Teraz pewnie zastanawiasz się czemu owies zalicza się do produktów glutenowych skoro jest naturalnie bezglutenowy? Owies nie zawiera białek glutenowych ale niekiedy może być nimi silnie zanieczyszczony – spożycie go w dużych ilościach może skutkować wystąpieniem objawów charakterystycznych dla celiakii.

Owies a gluten
Dieta bezglutenowa a owies

Czy osoby będące na ścisłej diecie bezglutenowej mogą zatem włączyć owies do swoich codziennych posiłków? Jeżeli masz słabość do owsianki to z pewnością ucieszy Cię informacja, że wcale nie musisz z nich rezygnować. Oprócz glutenu owies zawiera m.in. błonnik, cynk, żelazo, selen itp., które usprawniają poprawną pracę układu pokarmowego.
Chorujesz na celiakię? W przypadku osób zmagających się z tą chorobą spożywanie owsa jest surowo zabronione.
Osobom, które szczególnie dbają o to by ich pokarmy były w 100% bezglutenowe radzimy by kupowali owies tylko i wyłącznie ze specjalnych upraw, który jest tzw.owsem bezglutenowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here