Codzienna pielęgnacja twarzy i ciała to rytuał, który powinien towarzyszyć każdemu z nas. Wydawałoby się, że dostęp do ogromnego bogactwa kosmetyków tylko ułatwi tę kwestię. Jak się jednak okazuje, nie każdy typ skóry polubi się z każdym produktem pielęgnacyjnym. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się hipoalergiczne kosmetyki. Ich wybór nie należy jednak do najłatwiejszych dlatego postanowiliśmy przybliżyć wam ten temat.

Hipoalergiczne kosmetyki, dla kogo?

Po kosmetyki, które są hipoalergiczne, sięgną w pierwszej kolejności (jak sama nazwa wskazuje) alergicy. Osobami równie zainteresowanymi będą ci o skórze wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień i podrażnień. Być może twoja cera jest dosyć zahartowana i bezproblemowa i nie masz pojęcia, że wiele drogeryjnych kosmetyków uczula osoby o delikatniejszej cerze. Jednak warto wiedzieć, że nawet jeśli dany kosmetyk nas nie uczula, to często warto jest sięgnąć po jego hipoalergiczny odpowiednik. Dlaczego? Kosmetyki dla alergików posiadają o wiele krótszy skład, co zawsze oznacza lepszą jakość kosmetyku. Wyrzucone są z niego bowiem wszelkie niepotrzebne lub szkodliwe dla nas produkty. To one zazwyczaj (chociaż nie zawsze) uczulają, więc nie powinny się one znajdować w składzie hipoalergicznego kosmetyku. Dlatego też po tego rodzaju produkty sięgać będą także osoby o skórze normalnej.

Produkty uczulające

Składy kosmetyków odpowiednich dla alergików, pozbawione są przede wszystkim substancji zapachowych, konserwantów i barwników. Nie znajdziemy w nich substancji takich jak alkohol etylowy, siarka, kwas salicylowy. Te składniki nie są niezbędnym elementem dobrego kosmetyku. Nie mniej, alergenami mogą być również produkty naturalne. W końcu istnieją osoby, które nie mogą jeść niektórych produktów, właśnie ze względu na alergie. Dotyczy to często również kontaktu ze skórą. Dlatego też hipoalergiczne kosmetyki pozbawione są takich substancji jak ekstrakty z roślin, miód, mleczko pszczele, żywice, orzechy.

Jak wybrać kosmetyk idealny?

Produkty uczulające już znacie. Co dalej? Przede wszystkim istotne jest wyrobienie nawyku czytania etykiet. Niestety, ale marketing rządzi się własnymi prawami. Producenci kombinują, jak mogą, aby zarobić jak najwięcej, często kosztem zdrowia konsumentów. Sam pięknie wyglądający napis na opakowaniu informujący o hipoalergiczności produktu nie wystarczy. Powinniśmy kierować się jedynie tym, co znajdziemy z tyłu opakowania. Dlatego tak ważna jest świadomość składników w kosmetykach. Pod często niezrozumiałymi nazwami kryją się alergeny i produkty mogące podrażnić skórę wrażliwą. 

Będąc alergikiem trzeba mieć świadomość, że uczulić mogą nieznane dotąd produkty. Dlatego, jeśli ten problem dotyczy też ciebie a niekoniecznie preferujesz wyrzucanie pieniędzy w błoto,to polecamy testować na sobie próbki. Tych nie brakuje w wielu drogeriach. Jest to o wiele bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne niż zakup całego produktu, który niesie ryzyko uczulenia.

Pamiętajmy również, że kosmetyki dla alergików i osób ze skórą wrażliwą to nie tylko kremy hipoalergiczne, czy balsamy, ale chociażby produkty do makijażu. Te również potrafią uczulić a szczególnie niebezpieczne wydają się te, które stosujemy bezpośrednio przy oczach. Chodzi o tusze do rzęs oraz cienie do powiek. Ich hipoalergiczne wersje są coraz powszechniejsze i łatwo dostępne, więc jeśli podrażnienia nie są ci obce, to z uwagi na własne zdrowie powinieneś sięgać po tego typu produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here