Dane statystyczne pokazują, że w skali świata niemal 95% produktów jest w coś zapakowana. Niestety większość tych opakowań wciąż pozostaje niezbyt przyjazna dla środowiska — świadczą o tym wciąż powiększające się wysypiska śmieci, zasilane kolejnymi tonami coraz to liczniejszych odpadów. Dlatego też warto świadomie wybierać opakowania ekologiczne na jedzenie zamiast tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Jakie rodzaje opakowań są ekologiczne i jakie są ich zalety? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Jakie opakowanie jest ekologiczne?

Najogólniej rzecz biorąc, do opakowań ekologicznych zaliczamy te wykonane z materiałów biodegradowalnych lub podlegających recyklingowi. Będą to więc naturalne surowce jak szkło i różne rodzaje papieru, w tym także kartony i tektura. Szklane pojemniki mogą bowiem być wielokrotnie wykorzystywane, a papier jest jednym z najszybciej rozkładających się surowców. Do tej grupy zaliczane są także opakowania z biopolimeru. Jest to tworzywo podobne do plastiku, ale otrzymywane z roślin. Na tę chwilę  ten materiał nie jest jednak zbyt szeroko stosowany.

Po czym rozpoznać, że opakowanie nadaje się do recyklingu? To bardzo proste — będzie oznaczone odpowiednim symbolem. Poza tym można też pójść o krok dalej i wybierać opakowania z certyfikatem FSC. Świadczy on nie tylko o ich ekologiczności, ale też o tym, że powstały z poszanowaniem flory, fauny oraz ludzi, a także zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki.

Symbol recyklingu

Zalety ekologicznych opakowań

Prócz tego, że są one bezpieczne dla środowiska, posiadają także wiele zalet, które docenią nawet osoby, dla których ekologia nie jest specjalnie bliska sercu. Opakowania ekologiczne na jedzenie to zdrowa forma przechowywania posiłku, bez obaw o szkodliwe substancje zawarte w pojemnikach. Opakowania z eko materiałów są więc m.in.:

Bezpieczne dla zdrowia

Przechowywanie żywności, tak w formie płynnej, jak i stałej, w opakowaniach z tworzyw sztucznych wymaga zastosowania konserwantów. Poza tym plastik może wchodzić w szkodliwe reakcje z przechowywanym w nim jedzeniem, zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury. Te problemy nie dotyczą materiałów ekologicznych — kartonowe czy szklane pojemniki na żywność nie wymagają stosowania substancji konserwujących. Poza tym szkło w żaden sposób nie reaguje z przechowywanym produktem, nawet przy wysokiej temperaturze.

Wszechstronne

Tekturowe pudełka mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, a przechowywanie suchej żywności to tylko jeden z nich. Są produkowane w różnych rozmiarach, przez co nadają się zarówno do małych jaki i wielkogabarytowych przedmiotów. Ich trwałość i solidność pozwala w łatwy sposób zabezpieczyć przechowywane towary. Ponadto są bardzo lekkie — ich masa stanowi zaledwie ułamek wagi wkładanych doń produktów. Do kartonu możemy więc bez problemu zapakować także np. kosmetyki, ubrania czy sprzęt AGD.

Poręczne

Kształt prostopadłościanu sprawia, że kartony są bardzo łatwe w magazynowaniu. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza w produkcji przemysłowej. Korzystając z kartonów, można więc o wiele efektywniej wykorzystywać przestrzeń magazynową. Działa to równie dobrze w małej skali, np. szafki, czy lodówki — małe kartony do przechowywania żywności posiadają bowiem te same cechy.

Estetyczne

Choć kartony nie kojarzą się od razu z czymś pięknym, warto pamiętać, że dają wręcz ogromne możliwości ozdabiania. Od prostego nadruku po wymyślne, ręczne dekoracje — tekturowe pudełko może wyglądać tak, jak sobie tylko wymarzymy. Zaletę tę z pewnością docenią firmy poszukujące nietuzinkowych materiałów do pakowania swoich produktów.

Tanie

Skoro już wspomnieliśmy o kartonach i firmach, nie możemy pominąć też jednej ważnej dla przedsiębiorców cechy — ceny. Tektura to artykuł o bardzo atrakcyjnej cenie. Dlaczego więc nie obniżyć kosztów pakowania towaru, korzystając właśnie z niej?

Podsumowanie

Dzięki opakowaniom ekologicznym nie tylko dbamy o środowisko, ale także o własne zdrowie. Dobrze jest więc świadomie wybrać właśnie je — niezależnie, czy kupujemy produkt w sklepie, czy artykuły do pakowania naszych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here