Pomysł na e-papierosy powstał w 2003 roku, a jego autorem był chiński farmaceuta – Hon Lik. Spotkał się on z dużym uznaniem. W bardzo krótkim czasie wiele osób przekonanych o ich mniejszej szkodliwości, zamieniło tradycyjnego papierosa na „e-dymek”. Jednak wraz z upływem czasu zaczęło pojawiać się coraz więcej informacji o tym, że palenie elektronicznych papierosów nie jest wcale obojętne dla naszego zdrowia.

Jak działa e-papieros?

E-papieros to urządzenie elektroniczne zbudowane z trzech elementów: ustnika, baterii oraz kartomizera. Jego zadaniem jest dozowanie nikotyny. Bateria stanowi element zasilający z kolei kartomizer podgrzewa płyn inhalacyjny (liquid) do temperatury około 200-300℃. Tak powstaje aerozol, który za pomocą ustnika dostaje się do organizmu.

W handlu dostępne są dwie główne kategorie elektronicznych papierosów: PODy (charakteryzujące się najmniejszym rozmiarem) oraz MODy (są większe i cięższe niż PODy, ale dostarczają więcej walorów smakowych).

Skutki palenia elektronicznych papierosów

Palenie papierosów elektronicznych wiąże się z dostarczeniem do organizmu mniejszej ilości substancji toksycznych. Dla porównania aerozol z e-papierosa zawiera około 9 razy mniej formaldehydu w porównaniu do tradycyjnych papierosów.

Nie oznacza to jednak, że ich palenie jest nieszkodliwe dla naszego organizmu. Negatywne skutki palenia obejmują, m.in.:

  • zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi (jest to szczególnie ważna informacja dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia),
  • działanie rakotwórcze (m.in. wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór krtani oraz płuc),
  • skutki uboczne (pod postacią suchego kaszlu, podrażnienia górnych dróg oddechowych, nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bezsenności, zawrotów głowy),
  • negatywny wpływ na stan skóry (nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w skórze co wiąże się z jej niedotlenieniem).

Biorąc pod uwagę fakt, że elektroniczne papierosy nie są pozbawione substancji toksycznych nie należy traktować ich jako zdrowszej alternatywy, z której mogą skorzystać kobiety w ciąży. Nawet niskie stężenie nikotyny jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu i może prowadzić do wystąpienia groźnych wad wrodzonych.

Mówiąc o szkodliwości papierosów elektronicznych warto pamiętać również o osobach przebywających w otoczeniu palacza. E-papierosy mają negatywny wpływ zarówno na organizm palacza, jak i osób znajdujących się w jego pobliżu. Choć poziom nikotyny w chmurce powstającej podczas palenia elektronicznych papierosów jest mniejszy to mimo wszystko dochodzi do wdychania nikotyny przez osoby z otoczenia.

Pomimo początkowego entuzjazmu jaki pojawił się z chwilą wynalezienia e-papierosów, okazuje się, że ich palenie nie pozostaje obojętne dla organizmu. Dlatego sięgając po papierosy elektroniczne warto mieć na uwadze, że ich palenie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here