Szeroka wiedza na temat różnego rodzaju suplementacji jest stale rozpowszechniana w internecie. Nie trzeba szukać już prawdy w bibliotekach, czy u uczonych. Dysponujemy potężnym narzędziem, które w gruncie rzeczy może okazać się niezwykle skuteczne podczas zgłębiania różnego rodzaju problemów życia codziennego.

Pewnie dużo razy spotkałeś się dosyć egzotyczną nazwą „adaptogeny”. I zapewne tyle samo razy, słyszałeś, że to „pic na wodę”, jak również zachwalane działanie o ich skuteczności.
Adaptogeny to rośliny, które w starożytności uważano za święte ze względu na ich właściwości. Ludzie wtedy nie wiedzieli, że wynika to z pewnych wyjątkowych substancji zawartych w łodygach lub kwiatach, dlatego przypisywali temu właściwości mistyczne czy ezoteryczne. Dzisiaj natomiast wiemy już, w jaki sposób działają rośliny rosnące w Indiach, czy na bliskim wschodzie. Adaptogeny były kiedyś bardzo ciężko dostępne. Rosły na wysokich górach, czy trudno dostępnych poboczach. Najrzadsze te gatunki cieszyły się niezwykłą czcią. Czyngis-Chan, władca jednego z najpotężniejszych mocarstw w historii świata upodobał sobie te rośliny. Nakazywał robić z nich różne napoje, które nazywał „magicznymi miksturami”. Udostępniał je tylko swoim najbliższym oraz wysoko postawionym urzędnikom i wojskowym. Bardzo cenił ich niepowtarzalne działanie.

Po jego śmierci przepisy magicznych mikstur zostały powielone na Syberii, następnie wśród rosyjskich przesiedleńców, aż na końcu wpadły w ręce dwóch badaczy Nikolaya Lazareva i Israila Brekhmana. Dzisiejszą popularność adaptogenów zawdzięczamy głównie właśnie tym naukowcom, gdyż to oni stali się łącznikiem z całym światem, który dziś chętnie korzysta z tego rodzaju mikstur.

W roku tysiąc dziewięćset czterdziestym trzecim, ze względu na trwającą największa wojnę dotychczas, Sowieci chcieli ulepszyć swoich żołnierzy. Chwytali się wszystkich desek, a efektem tego było rozpoczęcie projektu mające udoskonalić ich witalność. Przeznaczone na tej projekt zostały duże pieniądze, a Rosyjscy naukowcy szybko zaczęli badać różnego typu substancje oparte na ziołach. Przebadano wtedy aż cztery tysiące roślin (!) z czego dwanaście z nich działało niezwykle na organizmy ssaków. Nazwano je adaptogenami, gdyż ich działanie opierało się na zwiększenie zdolności poznawczych zwierząt.

W latach sześćdziesiątych ze względu na wysoką fascynację tymi właśnie roślinami, założono Instytut Fizjologii i Farmakologii Adaptacji we Władywostoku. W organizacji pracowało tysiąc dwustu naukowców, badaczy i lekarzy. Przez dwadzieścia lat intensywnych badań opublikowano tysiąc pięćset badań na temat działania adaptogenów.

Rośliny posiadały na tyle silne działanie, że Rosjanie stosowali je w diecie astronautów w NASA i ROSKOSMOS. Adaptogeny redukowały wówczas poziom zmęczenia, pozwalały pozostać czujnym przez długie godziny, optymalizowały zdolność znoszenia głębokich zmian podczas długich i wyczerpujących lotów promami kosmicznymi. Właśnie dlatego Rosjanie znaleźli w nich tak szerokie zastosowanie, który cieszy się swoją popularnością do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here