Masz alergię na gluten, chorujesz na celiakię a może tylko ze względu na własne poglądy postanowiłeś przejść na dietę bezglutenową? Jak już pewnie wiesz gluten występuje w znacznej większości wyrobów spożywczych, do niedawna mało kto o nim słyszał – dzisiaj o glutenie mówią już wszyscy. Chcesz wiedzieć dlaczego warto z niego zrezygnować? W dalszej części tekstu znajdziesz wiele informacji dotyczących życia bez glutenu, podpowiemy jakie osoby powinny zdecydować się na dietę bezglutenową oraz dlaczego. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy!
Dla kogo dieta bezglutenowa?
Popularna w ostatnich czasach dieta bezglutenowa wskazana jest w szczególności osobom zmagającym się z celiakią, czyli chorobą trzewną charakteryzującą się dużą nadwrażliwością na gluten.
Chory po zjedzeniu np. pieczywa bazującego na mące pszennej, która w swoim składzie zawiera gluten zmaga się z nieprzyjemnymi objawami takimi jak: ostre bóle brzucha, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka afty w jamie ustnej.
Gluten wykluczyć ze swojego jadłospisu mogą ale nie muszą osoby wykazujące alergię na gluten, jego spożycie w nadmiarze może objawiać się objawami typowymi dla alergii pokarmowej.
Dieta bezglutenowa cieszy się dużą popularnością również wśród osób, które nie mają problemów z przyswajaniem glutenu zawartego w różnego rodzaju produktach. Dlaczego? Powodów jest kilka, jedni kierują się modą, drudzy zaś dobrem swojego zdrowia.
Czy bez glutenu można żyć?
Pewnie, że tak ale należy pamiętać o tym, że we wszystkim trzeba zachować umiar oraz zdrowy umysł. Osoby chorujące na celiakię powinny całkowicie wyeliminować z diety gluten, natomiast osoby uczulone na niego nie mogą przekraczać dziennego zalecanego spożycia wynoszącego 10 g. Wróćmy jednak do głównego tematu, czyli tego czy bez glutenu można żyć? Odpowiedź brzmi tak aczkolwiek należy pamiętać, że produkty pszenne zawierające białka glutenowe bogate są również w wiele innych, cennych dla organizmu składników odżywczych i mineralnych takich jak żelazo, selen, błonnik, magnez itp. Decydując się na dietę bezglutenową, niekiedy zupełnie nieświadomie możesz narazić się na niedobór wielu minerałów, dlatego tak ważne jest by produkty glutenowe zastąpić produktami bezglutenowymi o podobnych wartościach odżywczych.
Zalety i wady diety bezglutenowej
Największą zaletą diety bezglutenowej jest ochrona układu pokarmowego, zwłaszcza osób zmagających się z celiakią bądź alergią. Ograniczając spożycie produktów glutenowych do zera zabezpieczasz się przed występowaniem objawów charakterystycznych dla nietolerancji glutenowej. Oprócz tego, dieta sprzyja utracie wagi, zapobiega wzdęciom, biegunkom, zaparciom, migrenom a także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
A jakie są wady diety bezglutenowej? Po pierwsze zakup produktów z oznaczeniem „gluten free” wiąże się z dużym wydatkiem, dodatkowo są one dostępne przeważnie w większych supermarketach. Im mniejszy wybór produktów mamy tym trudniej jest nam przyrządzać smaczne potrawy. Dodatkowo stosowanie diety glutenowej przez dłuższy okres skutkuje niedoborem różnych witamin oraz minerałów, co z kolei przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.