Jeżeli za każdym razem kiedy zjesz białe, pszenne pieczywo czujesz się źle, masz silne bóle brzucha oraz nudności to niestety ale prawdopodobnie powodem takiej reakcji organizmu jest nietolerancja na gluten. O glutenie w ostatnich czasach słyszy się bardzo dużo – jedni specjaliści twierdzą, że powinien on całkowicie zniknąć z branży spożywczej, drudzy zaś rzekomą szkodliwość glutenu traktują z przymrożeniem oka. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy substancja ta faktycznie jest aż taka zła? W jakich produktach spożywczych znajduje się gluten? Czym jest dieta bezglutenowa? O tym wszystkim już za chwilę.

W jakich produktach znajduje się gluten?

Zanim powiemy Ci w jakich produktach spożywczych znajduje się gluten to na wstępie wyjaśnimy czym tak naprawdę jest ta „niezdrowa” substancja oraz jakie jest jej główne zastosowanie.
Popularny gluten jest mieszaniną białek roślinnych (gluteniny oraz gliadyny), występuje głównie w pszenicy, owsie, życie a także jęczmieniu. Substancja ta obecna jest przede wszystkim w mące, to dzięki niej ciasto płynnie się wyrabia, jest rozciągliwe i puszyste po upieczeniu. Gluten także odpowiada, za typowy charakterystyczny zapach – tak, dokładnie ten sam, który czujesz mijając osiedlową piekarnię.
Wszyscy zwolennicy glutenu jednomyślnie twierdzą, że bez niego pieczywo nie smakuje tak samo dobrze…

Gluten znajdziemy w:
– pieczywie, ciastach, ciastkach;
– daniach gotowych (pierogach, naleśnikach);
– płatkach śniadaniowych, owsiankach, kaszkach;
– piwie;
– wędlinie;
– proszku do pieczenia;
– kawie zbożowej.

Najprościej rzecz ujmując, jeżeli konkretny produkt zawiera w swoim składzie mąkę pszenną to możesz mieć pewność, że znajduje się tam gluten.

W czym jest gluten?
Gluten a wpływ na zdrowie

Nie taki diabeł straszny jak go malują, tak samo jest również w tym wypadku. Jeśli nie masz problemów z alergią pokarmową i nie cierpisz na nietolerancję glutenu to zjedzenie apetycznej bułeczki pszennej nie zagraża Twojemu zdrowi, jeżeli jednak wiesz o tym, że nie powinieneś spożywać pokarmów bogatych w gluten a pomimo to od czasu do czasu zdarzy Ci się takowy zjeść to wówczas wystąpić mogą takie objawy jak: bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty oraz biegunka.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Na dietę bezglutenową zdecydować może się każdy niezależnie od tego, czy wykazuje nietolerancję na gluten czy też nie ma z tym najmniejszego problemu.
W dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu z zakupem produktów takich jak makarony, mąki czy płatki śniadaniowe, które nie mają w składzie glutenu, bardzo często są one oznaczone napisem „gluten free”. Dieta bezglutenowa z pewnością wniesie do Twojego życia wiele dobrego, dietetycy jednogłośnie stwierdzają, że produkty bezglutenowe są dużo zdrowsze niż te zawierające gluten. Na taką dietę w dużej mierze powinny zdecydować się osoby z nietolerancją na gluten, bowiem tylko w ten sposób ochronią się przed wystąpieniem możliwych objawów alergii pokarmowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here