Znamiona pojawiające się w różnych miejscach na ciele to problem natury estetycznej, który może wywoływać także dyskomfort – na przykład, gdy większych rozmiarów pieprzyk umiejscowiony jest w miejscu podatnym na ciągłe otarcia. Chociaż znamiona w większości przypadków nie są groźne, niektóre z nich mogą stać się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia lub nawet życia – dlatego nigdy nie powinno się ich bagatelizować. Co warto wiedzieć na temat ich usuwania?

Znamiona na skórze

Widoczne na powierzchni skóry znamiona mogą przyjmować różne postacie – niekiedy są całkowicie płaskie i wtopione w skórę, w inny przypadku bywają wypukłe. Mogą przybierać kształt drobnych kropek i piegów czy rozległych plam. Różnią się też kolorami – od czarnych, poprzez czerwone po różne odcienie beżu i brązu. Medyczne kryteria są jeszcze bardziej złożone, ponieważ obejmują wewnętrzne struktury, z których wywodzą się znamiona – mogą one być naczyniowe, barwnikowe, przydatkowe czy naskórkowe.

Czy wszystkie znamiona powinny wzbudzać nasz niepokój? Niekoniecznie. Chociaż nawet z niegroźnymi pieprzykami należy obchodzić się ostrożnie – szczególnie, jeżeli są narażone na ciągłe podrażnianie lub ekspozycję słoneczną. Na skórze najczęściej pojawiają się znamiona barwnikowe, których liczba zwiększa się wraz z wiekiem. Większość osób nie jest jednak w stanie ocenić, która z pojawiających się zmian może być niebezpieczna. Zazwyczaj niepokój powinny wzbudzać asymetria pieprzyka, niejednolita barwa, nieregularne krawędzie czy też powiększająca się średnia zmiany.

Czy warto usuwać znamiona?

Chociaż pojawienie się pieprzyka na skórze nie jest podstawą do jego natychmiastowego usunięcia, z drugiej strony nie powinno się go bagatelizować. Pierwszym krokiem jest pokazanie znamion lekarzowi w celu przebadania ich – może on posłużyć się w tym celu dermatoskopem. Podejrzane zmiany usuwa się, aby skierować je na badania histopatologiczne i wykluczyć powstanie komórek nowotworowych. Jednak wszelkiego rodzaju pieprzyki i znamiona mogą być usuwane nawet jeżeli nie wzbudzają żadnych podejrzeń, a jedynie są problemem estetycznym lub powodują dyskomfort. Profilaktycznie zaleca się badanie całego ciała pod kątem znamion przynajmniej raz do roku.

Usuwanie znamion Warszawa można wykonać laserowo lub chirurgicznie. Wykorzystanie lasera w tym celu jest bardzo popularne ze względu na jego skuteczność i bezinwazyjność, jednak nie wszystkie pieprzyki mogą być usunięte za jego pomocą. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna – na przykład, jeżeli pojawia się podejrzenie o jej złośliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here