Oczomyjki – podstawowe informacje

0
1689

Oczomyjki, prysznice bezpieczeństwa oraz natryski to urządzenia awaryjne używane do ratowania osób w przypadku poparzenia lub kontaktu z niebezpieczną substancją. Są to urządzania pierwszej pomocy, które muszą być niezawodne oraz dostosowane do miejsca pracy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Oczomyjki – o czym warto pamiętać?

Oczomyjki oraz prysznice, według przepisów bezpieczeństwa powinny być instalowane w pobliżu osób pracujących w miejscach potencjalnego niebezpieczeństwa. Ich celem jest szybkie i sprawne dostarczenie wody w celu przemycia oczu i twarzy lub całego ciała, co umożliwi spłukanie szkodliwych substancji. Wyposażając swoje miejsce pracy w tego typu urządzenia, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, powinny one być najlepszej jakości, dlatego warto zwracać uwagę na wiarygodność producenta. Pracownicy oraz właściciele danego zakładu lub przedsiębiorstwa muszą mieć pewność, że w sytuacji awaryjnej natrysk zadziała. Dobrze jest szukać więc napisów, które informują o atestach PZS oraz innych kontrolach jakości. Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy ich wyborze?

Powinno się ustalić rodzaje niebezpiecznych substancji używanych w laboratorium lub zakładzie, a następnie określić, w jakich pomieszczeniach pracownicy mogą się z nimi zetknąć. Niezbędna jest też pomoc specjalisty od zasad BHP, który oceni zagrożenie i pomoże w określeniu ilości potrzebnych oczomyjek i pryszniców bezpieczeństwa. Często przy tym bierze się pod uwagę liczbę pracowników, którzy narażeni są na potencjalne niebezpieczeństwo. Dobrze jest też starannie zaplanować rozmieszczenie tego typu urządzeń oraz sam ich rodzaj. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju myjek i natrysków, zaprojektowanych do spełniania konkretnych funkcji.

Jaką oczomyjkę wybrać?

Głównym zadaniem oczomyjek jest dostarczenie wody w celu przepłukania ciała oraz oczu i spłukanie niebezpiecznych substancji, aby nie stały się szkodliwe. Chociaż wszystkie prysznice i myjki mają taki sam główny cel, mogą różnić się budową.

Tradycyjne oczomyjki przeznaczone są tylko do mycia twarzy i oczu. Ze względu na delikatną naturę tych części ciała nie poleca się przemywania ich tradycyjnymi prysznicami. Te specjalne myjki zapewniają dwa strumienie wody, które są jednocześnie obfite i delikatne. Zestawy kombinowane – prysznic wraz z oczomyjką, również są bardzo praktycznym wyborem. Ich atutem jest możliwość podłączenia do instalacji w jednym miejscu. Trzecim rodzajem są indywidualne prysznice bezpieczeństwa, używane między innymi do gaszenia płomieni i spłukiwania niebezpiecznych substancji z całego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here