Krem nawilżający uzupełnia zawartość wody w głębokich warstwach skóry. Pomaga to w utrzymaniu promiennej cery bez wyprysków, cieni pod oczami, czy zmarszczek. Ważne jest jednak, by odpowiednio dobrać produkt do wieku oraz problemów dermatologicznych, z jakimi trzeba się zmagać na co dzień. Jakie są typy kremów nawilżających? Kiedy należy ich używać i jakich składników warto w nich szukać? Podpowiadamy.

Dlaczego skóra powinna być nawilżona?

Kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, skóra naturalnie zaczyna się wysuszać, Ponadto długotrwała ekspozycja na słońce czy inne czynniki drażniące, również zaburzają naturalną równowagę wodno-lipidową, usuwając z naskórka lipidy. Stan ten, to z biologicznego punktu widzenia, transepidermalna utrata wody, inaczej TEWL. Dokładniej rzecz ujmując, jest to pozbywanie się wilgoci z organizmu do otoczenia w procesie dyfuzji lub parowania.

Na transepidermalną utratę wody znaczący wpływ ma temperatura, metabolizm oraz zmiany aktywności gruczołów potowych. Sucha, a także odwodniona skóra traci zdolność do rozciągania się, a w konsekwencji pęka i łuszczy się, co dodatkowo przyspiesza proces usuwania wody z organizmu. Zaburzone rogowacenie naskórka prowadzi do zmian w wyglądzie cery, a w wyniku długotrwałego stanu odwodnienia może skutkować poważnymi zmianami dermatologicznymi.

Jakie są typy kremów nawilżających?

Istnieją dwa rodzaje środków nawilżających. Różni je baza, będąca jednocześnie głównym składnikiem kremu i decydująca o sposobie działania kosmetyku. Pod względem komponentów wyróżnia się emolienty oraz humektanty, które dalej można dzielić na kolejne podgrupy. Emolienty, które powstają na bazie oleju, występują głównie w postaci kremów. Dostępne są też jednak żele, balsamy oraz maści. Niezależnie od formy, produkty kosmetyczne tej grupy odbudowują utracone lipidy w skórze. Przyczynia się to do zachowania równowagi hydrolipidowej, ochrony przed promieniowaniem UV, a także wygładzenia suchej i szorstkiej cery.

Jeśli na co dzień używa się produktów do pielęgnacji, które zawierają w składzie głównie alkohol lub mydło, w znacznym stopniu wysuszające skórę, warto równocześnie stosować humektanty nawilżające. Substancje te pobierają wodę (wilgoć) z otoczenia, po czym zamykają ją w naskórku. Kosmetyki z tej grupy zawierają w składzie aminokwasy, glicerol, kwas mlekowy i kwas hialuronowy.

Jaki krem nawilżający jest najlepszy do codziennego stosowania?

Dobry krem nawilżający powinien zawierać humektanty, mianowicie substancje, wiążące wodę w komórkach, oraz emolienty, czyli składniki o właściwościach natłuszczających i ochronnych, zapobiegających odparowywaniu wilgoci ze skóry. Ze względu na to, iż prawidłowe nawilżenie każdego rodzaju cery ma kluczowe znaczenie, warto wybrać krem, który został opracowany specjalnie dla osób z trądzikiem, zmarszczkami oraz przebarwieniami. Zaraz po oczyszczeniu twarzy produktem, jakim jest na przykład pieniący się żel do oczyszczania twarzy Ultra Facial Cleanser Kiehl’s warto zastosować nawilżający krem do twarzy Ultra Facial Cream Kiehl’s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here