Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która dotyka około 3-6 % społeczeństwa. Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej stwierdzana jest u kobiet w przedziale wiekowym 50-60 lat. Daje charakterystyczne objawy, które utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków oraz potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Choroba ta była stosunkowo rzadko spotykana jeszcze 50 lat temu, obecnie dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy oraz przyczyny? Co warto wiedzieć o sposobach leczenia? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Zespół cieśni nadgarstka – czym tak naprawdę jest?

Zespół cieśni nadgarstka to tak naprawdę zespół nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się pod wpływem ucisku na nerw przyśrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Choroba ta zaliczana jest do grupy schorzeń neuropatii uciskowych i spowodowana jest uciskiem mechanicznym wywołującym niekorzystne zmiany w nerwach. Wyróżnia się jej dwie postacie – ostrą oraz przewlekłą. Najważniejszą różnicą między nimi jest przyczyna wystąpienia dolegliwości. Choroba przewlekła może być spowodowana czynnikami takimi jak nieleczone złamanie, nieprawidłowości w obrębie naczyń, stan zapalny, zwichnięcie kości łódkowatej czy hemofilia. Natomiast postać ostra pojawia się na skutek zwichnięcia ręki, stłuczenia lub pojawienia się obrzęku czy krwotoku. Bardzo często za rozwój choroby odpowiedzialne jest jednak długotrwałe obciążanie mięśni dłoni i przedramienia. Sytuacja taka może być spowodowana powtarzalnymi czynnościami, na przykład pisaniem na klawiaturze, grą na instrumentach czy pracą z wykorzystaniem niektórych narzędzi budowlanych. Zespół cieśni nadgarstka może towarzyszyć innym chorobom, na przykład reumatycznym, endokrynologicznym, zakaźnym czy metabolicznym.

Jak możesz upewnić się, czy męczące Cię dolegliwości to zespół cieśni nadgarstka? Nieoceniona jest tutaj pomoc specjalisty, jednak chorym najczęściej towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak bóle łokcia i stawu ramiennego, uczucie przebiegającego prądu czy drżenie dłoni. Choroba rozwija się powoli, a z czasem dolegliwości się nasilają. Zazwyczaj nieprzyjemne objawy dotyczą obu rak. Wraz z postępowaniem zespołu cieśni nadgarstka ból może być na tyle silny, że budzi w nocy, uniemożliwiając zdrowy odpoczynek. Ręce szybko drętwieją oraz cierpną. Może też pogarszać się czucie w opuszkach palców, co sprawia, że przedmioty zaczynają wypadać z rąk.

Leczenie cieśni nadgarstka – co warto wiedzieć?

Podejrzewasz u siebie zespół cieśni nadgarstka? Diagnoza tego schorzenia nie jest łatwa, ponieważ objawy na początku mogą wskazywać na problemy z kręgosłupem szyjnym. Najlepszym sposobem, aby ostatecznie potwierdzić diagnozę, jest wykonanie elektromiografi, która przedstawia czynność mięśni oraz przewodnictwo w nerwach obwodowych. Jak wygląda leczenie cieśni nadgarstka Warszawa? Jeżeli choroba nie jest zaawansowana można stosować opaski kompresyjne. Pomocna okazuje się też fizykoterapia. Zazwyczaj lekarz zaleca też przyjmowanie dużych dawek witaminy B6. Jeżeli to nie działa, konieczne jest unieruchomienia dłoni, przynajmniej na okres 3 miesięcy. Całkowity bezruch, na przykład noszenie gipsu przynosi bardzo dobre efekty i skuteczny jest nawet w przypadku 90% chorych. Jeżeli nie jest to skuteczne, inną metodą może być aplikacja serii zastrzyków z hydrokortyzonu. Lekarz może też przypisać leki zmniejszające stan zapalny, które kontrolują dolegliwości bólowe oraz łagodzą inne objawy. W wielu przypadkach niestety i tak prędzej czy później trzeba podjąć decyzję o operacji. To jedyny skuteczny i trwały sposób, aby odzyskać pełną sprawność ręki i tym samym komfort życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here