Jednym z popularniejszych wyborów, jeżeli chodzi o urządzenie tarasu, jest postawienie na nim mebli wykonanych z rattanu. Czym charakteryzuje się ten materiał? Jak przechowywać i pielęgnować meble rattanowe, by służyły nam latami?

Meble z rattanu – cechy charakterystyczne

Temat warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest rattan. Mówiąc krótko, to materiał naturalny, który pozyskuje się z tropikalnych roślin, należących do rodziny palm. Cechuje się niezwykłymi właściwościami, między innymi dużą giętkością i plastycznością, co pozwala na formowanie dowolnych kształtów. Jest elegancki i idealnie wpasowuje się w otoczenie. Należy jednak pamiętać, że meble ogrodowe rattanowe wymagają odpowiedniego przechowywania (www.meblobranie.pl) i pielęgnacji, aby mogły służyć nam przez lata. Niestety materiał ten często się odbarwia, ma też większą wrażliwość na warunki atmosferyczne i ewentualne uszkodzenia.

Jak przechowywać meble z rattanu?

Meble z rattanu pięknie prezentują się na tarasach i w ogrodach, jednak nie powinno się ich zostawiać na świeżym powietrzu, zwłaszcza w deszczowe i zimne dni. Należy je wówczas schować, do czego sprawdzi się najlepiej suche i chłodne miejsce, jak choćby garaż czy piwnica. Dodatkowo warto je także zabezpieczyć specjalnym pokrowcem lub folią, by uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Nie można tego jednak zrobić zbyt szczelnie, jako że naturalny materiał, jakim jest rattan, musi mieć możliwość oddychania i przepływ powietrza. Przesuszony staje się bardziej łamliwy. Jeżeli nie mamy żadnego pomieszczenia, gdzie dałoby się schować takie meble, mogą zostać na tarasie pod warunkiem, że będą pod dachem, zadba się o ich osłonięcie.

W jaki sposób czyści się meble z rattanu?

Niestety, ale meble rattanowe, choć ładne i eleganckie, niewłaściwe potraktowane mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu. Należy je więc regularnie czyścić, najlepiej lekko wilgotną ściereczką lub gąbką, by zetrzeć z nich brud i kurz. Co istotne, nie można dopuścić do zbytniego zawilgocenia mebla. Nie trzeba używać detergentów, ale można, choć lepiej sięgnąć po te lekkie, np. zwykłe mydło. Zanim gdziekolwiek postawi się meble rattanowe, trzeba też dopilnować, by wcześniej dokładnie wyschły. Wilgoć im nie służy. Jeżeli chodzi o szorowanie brudnych plam, należy robić to delikatnie, by nie uszkodzić powierzchni.

Czy meble rattanowe trzeba impregnować?

Jak najbardziej tak. Rattan to naturalny materiał, który podobnie jak w przypadku mebli wykonanych z drewna trzeba poddać impregnacji. Na rynku znajdzie się wiele preparatów do tego służących, które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie powierzchni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak słońce czy deszcz. Środki te nie tylko chronią przed wysuszeniem czy zbytnim namoczeniem, ale sprawiają, że dłużej utrzymuje się kolor, a brud tak łatwo nie osiada. To oczywiście w późniejszym czasie pomaga w czyszczeniu mebli. Do impregnacji najczęściej wykorzystuje się specjalne woski, oleje oraz impregnaty, a samą czynność należałoby wykonywać raz do roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here