Uwielbiasz kaszę gryczaną i nie wyobrażasz sobie bez niej niedzielnego obiadu? Ostatnio bardziej zacząłeś się przyglądać temu co jesz? Zastanawiasz się czy gryka jest zdrowa, czy zawiera gluten, o którym ostatnio słyszy się tak dużo? Odpowiedzi na te pytania umieściliśmy poniżej – przeczytaj i dowiedz się czy konieczna będzie zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Czym jest gluten?

Gluten to połączenie gluteniny i gliadyny – białek roślinnych występujących głównie w pszenicy, życie, owsie oraz jęczmieniu. Duże ilości glutenu zawarte są w mące wykonanej właśnie z wyżej wymienionych zbóż. Białka roślinne znajdujące się w mące ułatwiają wyrabianie ciasta, odpowiadają za jego rozciągliwość oraz kleistość, dzięki niem wypieki w środku są puszyste i mięciutkie a na zewnątrz posiadają złocistą chrupiącą skórkę.

Białka roślinne – gdzie ich nie znajdziemy?

Glutenu nie zawierają:
– produkty zbożowe tj.: ryż biały i brązowy, płatki ryżowe, skrobia kukurydziana, skrobia ryżowa, kasza jaglana, kasza gryczana, kukurydza, gryka, proso, amarantus, chrupki kukurydziane, bułka tarta bez glutenu, popcorn, produkty (makaron, mąka) przygotowane z produktów bezglutenowych itp.;
– świeże mięso oraz ryby;
– jajka;
– mleko i produkty mleczne tj.: mleko, ser biały, ser żółty, jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko w proszku, mleko zagęszczone;
– tłuszcze tj.: oliwa z oliwek, olej roślinny, smalec, margaryna, masło;
– świeże warzywa i owoce oraz przetwory z nich wykonane;
– słodycze tj.: cukier, cukierki (landrynki), miód, ciasta oraz słodycze wykonane z produktów bezglutenowych;
– przyprawy tj.: sól, pieprz, ocet winny, ocet jabłkowy a także pozostałe przyprawy niezawierające w składzie glutenu;
– napoje tj.: herbata, kawa, soki naturalne z owoców i warzyw, woda mineralna, herbatki ziołowe;

Czy wszystkie produkty z gryki są bezglutenowe?

Gryka jest produktem naturalnie bezglutenowym, podobnie jest np. z mąką gryczaną oraz kaszą. Pamiętaj o tym, by przed zakupem konkretnego produktu zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu bowiem niektóre z nich w trakcie przetwarzania mogły zostać zanieczyszczone bądź zmieszane z białkami roślinnymi. O tę kwestię powinny dbać w szczególności osoby chore na celiakię.

Gryka a gluten

Gryka w diecie bezglutenowej

Może na początku skupimy się na tym w jakich przypadkach konieczne jest zastosowanie diety bezglutenowej. Grupą osób, którym szczególnie jest ona zalecana są osoby cierpiące na chorobę trzewną, inaczej celiakię. Jest to choroba wrodzona, która pierwsze oznaki może dać po upływie nawet kilkunastu lat. Chorych obowiązuje rygorystyczna dieta całkowicie wykluczająca z jadłospisu produkty zawierająca gluten. Przy celiakii choćby spożycie najmniejszej ilości białek roślinnych może wywołać nieprzyjemne dolegliwości objawowe.

Drugą grupą są osoby z nietolerancją glutenu będącą wynikiem alergii pokarmowej, w tym wypadku jednak alergicy zrezygnować muszą jedynie z produktów zawierających gluten pszenny.

Trzecia grupa to osoby zdrowe, które postanawiają zrzucić parę kilko poprzez zastosowanie jednego z najpopularniejszych rodzajów diet, czyli diety bezglutenowej.

Gryka będzie nie tylko świetnym zamiennikiem produktów glutenowych ale także i bogatym źródłem wielu substancji odżywczych w tym witamin z grupy B, witaminę E, magnez, żelazo, fosfor, potas oraz miedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here