Kilka dni temu natrafiłeś na ciekawy artykuł dotyczący popularnej diety bezglutenowej? Postanowiłeś, że Ty również zadbasz o swoje zdrowie całkowicie wykluczając ten składnik z codziennego jadłospisu? Chcesz wiedzieć czy aby na pewno to dobra decyzja? Badania jednoznacznie potwierdzają, że gluten spożywany przez zdrową osobę nie wywołuje żadnych efektów ubocznych, kto zatem powinien stosować dietę bezglutenową? O tym już za chwilę.

Gluten – co to takiego?

Gluten to nic innego jak mieszanina dwóch białek roślinnych – gluteniny oraz gliadyny. Znajduje się on w dużej mierze produktach pszenicznych ale nie tylko. Substancja ta obecna jest przede wszystkim w mące, to dzięki niej ciasto płynnie się wyrabia, jest rozciągliwe i puszyste po upieczeniu. Gluten także odpowiada, za typowy charakterystyczny zapach. Poniżej znajdziesz całą listę produktów zawierających gluten.

Jak gluten wpływa na nasze zdrowie?

Białka roślinne nie są szkodliwe jeżeli chodzi o osoby zdrowe, co więcej warto jest wspomnieć o tym, że produkty glutenowe bogate są w wiele cennych witamin oraz substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Gluten szkodzi ale tylko osobom wykazującym nietolerancję pokarmową.

Gluten a dieta
Wskazania do stosowania diety bezglutenowej

Osoby chorujące na celiakię zmuszone są do całkowitego wykluczenia z diety produktów glutenowych, spożycie jego najmniejszej ilości może wywołać szereg nieprzyjemnych i charakterystycznych dla choroby trzewnej objawów. Alergicy pokarmowi z kolei powinni unikać spożywania pokarmów zawierających w składzie gluten pszenny, jego dzienna dawka nie może przekroczyć 10 g.

Tych produktów unikaj!

Zastanawiasz się jakie produkty należy wykluczyć ze swojego jadłospisu po przejściu na dietę bezglutenową? Będą to przede wszystkim:
– produkty zbożowe tj: pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, mąka (pszenna, żytnia, orkiszowa), płatki wykonane z wyżej wymienionych zbóż, daniach gotowych (pierogach, naleśnikach), płatkach śniadaniowych, owsiankach, kaszkach;
– panierki do ryb oraz mięs;
– produkty gotowe mięsne lub rybne w panierce;
– mleko i produkty mleczne: wszystkie wyroby mleczne zawierające w składzie słód jęczmienny;
– warzywa w panierce oraz warzywa smażone;
– słodycze tj.: ciasta i ciasta wykonane z produktów glutenowych;
– napoje tj.: kawa zbożowa, kakao, piwo oraz inne produkty zawierające słód jęczmienny;
– inne tj.: proszek do pieczenia, niektóre wędliny, piwo, czekolada.

Śladowe ilości białek roślinnych znajdować mogą się również w kostkach bulionowych, mixach przypraw np. Vegeta, zupkach instant, kawie rozpuszczalnej, gumie do żucia, żelkach, majonezie, sosach majonezowych, jogurtach owocowych itp.

Jeżeli nie masz 100% pewności co do tego czy dany wyrób spożywczy zawiera gluten czy też nie to wówczas najlepszym sposobem będzie zapoznanie się z informacjami znajdującymi się na etykiecie opakowania. Dokładnie sprawdź skład produktu oraz adnotacje producenta a dopiero potem udaj się do kasy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here