W ostatnim czasie dużo mówi się o prawidłowym składzie psich i kocich karm. Właściciele czworonożnych pupili coraz większą wagę przykładają zatem do wyboru odpowiedniego jedzenia dla swoich milusińskich. Istotnym zagadnieniem w tym zakresie są między innymi karmy bezzbożowe. Dlaczego bezzbożowa karma dla psa jest dla niego najzdrowsza? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Co właściwie powinien jeść pies?
Specjaliści w zakresie żywienia psów głośno mówią o tym, że dieta psa powinna być zbliżona do diety wilka. Ten natomiast czerpie 54 procent potrzebnej mu energii z białka, 45 procent z tłuszczu, a zaledwie 1 procent z węglowodanów. Oczywiście pies nie jest genetycznie wilkiem, chociaż to jego bliski krewny. Prawidłowa dieta psów domowych obejmuje zatem nieco mniej białka (30 procent), a za to więcej tłuszczu (63 procent) oraz węglowodanów (7 procent). Tak czy inaczej jednak udział węglowodanów w diecie obu zwierząt jest niemalże znikomy. Oczywiście większość psów z takim samym apetytem zje karmę z dodatkiem zbóż, jak i karmę bez tego komponentu. Część z nich przez ten składnik może jednak w przyszłości borykać się z alergią pokarmową. Bezzbożowa karma dla psa ma zatem pewną, znaczącą przewagę.
Czym jest alergia pokarmowa?
Alergia pokarmowa jest problematyczną przypadłością. Początkowo może objawiać się wzdęciami i nieprzyjemnie pachnącymi gazami u psa. Te symptomy świadczą o zaczynających się problemach z trawieniem, a także nadmiernym wzrostem bakterii jelitowych. Potem dochodzą do tego częste biegunki, a także problemy ze skórą. W zaawansowanym stadium alergia może prowadzić nawet do chorób trzustki oraz nerek. Innymi objawami alergii pokarmowej może być też swędzenie skóry, nadmierna pobudliwość albo utrata sierści. Co przy tym istotne, najczęstszym alergenem jest właśnie gluten zawarty w zbożach oraz białko roślinne. Właśnie dlatego bezzbożowa karma dla psa dla wielu pupili jest koniecznością.
Dlaczego warto przejść na karmę bezzbożową?
Poza alergią warto pamiętać jeszcze o jednej, ważnej kwestii. Psy nie mają amylazy ślinowej, która rozkładałaby zboża w jamie ustnej. Z tego powodu trawienie zbóż rozpoczyna się dopiero w dwunastnicy. Istnieje zatem większe ryzyko wystąpienia problemów z zębami u psów spożywających karmę zbożową. Oczywiście ten problem częściowo może rozwiązać regularne mycie zębów, ale nie do końca. Lepiej po prostu wybrać bezzbożową karmę dla psa. Produkują ją znane i cenione na rynku firmy. Można ją kupić bezpośrednio u producenta albo w specjalistycznych sklepach zoologicznych.