Ochrona pracownika przed potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami to bardzo ważna kwestia, do tego regulowana konkretnymi przepisami. Normy BHP obowiązują w Polsce i są w większości przypadków dość surowo egzekwowane – podobnie sprawy mają się w innych państwach. Oprócz naszych lokalnych regulacji jest też prawo unijne, które również definiuje, czym jest bezpieczeństwo w pracy i jak należy je zapewnić. Kluczowe obowiązki w tym aspekcie spoczywają na pracodawcach oraz osobach odpowiedzialnych bezpośrednio za organizację działań zawodowych w danym miejscu.

Bezpieczeństwo i higiena pracy na odcinku akcesoriów ochronnych

Osoby zatrudnione na przykład w budownictwie, ale też w wielu gałęziach przemysłu są z mocy prawa zobowiązane do stosowania określonych środków ochrony. Dostarczyć ich powinien rzecz jasna pracodawca, choć w praktyce często sam personel dba o to, by ich nie zabrakło. Obowiązki w tym zakresie są jednakże jasno określone, a same środki ochrony powinny spełniać standardy przewidziane chociażby normami EN, które obowiązują również w Polsce. Obuwie robocze czy specjalne kaski ochronne na głowę to najbardziej typowe rozwiązania, ale na tym nie koniec.

Rękawice robocze i ich znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników

Generalnie zasada jest taka – części ciała szczególnie narażone na rozmaite urazy powinny być w pierwszej kolejności chronione. Temu służą konkretne akcesoria, których na rynku nie brakuje. Doskonałym przykładem są rękawice ochronne wytwarzane w licznych wariantach. Różnice między nimi są istotne. Jedne są wskazane do wykonywania prostych prac o niskim ryzyku, takich jak przenoszenie kawałków drewna, a inne do znacznie bardziej wymagających. Rękawice odporne na przecięcie, oddziaływanie żrących chemikaliów czy wysokich temperatur są nieodzowne w wielu sytuacjach.

Dobre źródło sprawdzonych rozwiązań

Coraz częściej firmy i fachowcy w swoich dziedzinach zaopatrują się w tego typu produkty online. Cenniki sklepów internetowych są korzystne, dostawa szybka, a realizacja zamówień hurtowych także nie stanowi kłopotu. Świetnym przykładem jest Muntech24.pl, a więc dostawca szerokiej gamy artykułów BHP – nie tylko rękawic, ale też obuwia roboczego, odzieży ochronnej czy specjalnych okularów. – W przypadku rękawic roboczych oferujemy nabywcom podstawowe wampirki, a także rozwiązania dla brukarzy czy mechaników – mówi pan Szymon, specjalista ds. asortymentu. – Warto dodać, że produkty te spełniają wszelkie obowiązujące wymogi krajowe i europejskie – kończy ekspert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here