Pijemy ją często każdego dnia. Herbata, ponieważ to właśnie o niej mowa, jest bardzo popularnym napojem. Oto 5 faktów o herbacie, które warto poznać!

1. Wiele herbat – jeden krzew

Podstawą większości herbat znajdujących się na rynku jest jedna roślina, a dokładnie herbata chińska (Camellia sinensis L.). To krzew z rodziny herbatowatych, który pochodzi z Azji, ale obecnie uprawiany jest w wielu zakątkach świata, w tym między innymi w Indiach, na Sri Lance, w Turcji czy w Kenii.

Z liści oraz pączków herbaty chińskiej przygotowywana jest herbata czarna, herbata zielona, herbata biała, a nawet herbata czerwona, czyli Pu-Erh. Odmienne smaki tych herbat są wynikiem innego sposobu obórki zebranych liści i pączków.

2. Herbata zdrowa na serce

Wiele osób uważa, że herbata nie jest zbyt zdrowa. Warto jednak wskazać, że zawiera ona wiele wartościowych składników, które wpływają pozytywnie także na serce oraz na układ krwionośny.

Najbardziej wartościowa jest herbat zielona, która zawiera mnóstwo składników odżywczych. Jest najzdrowsza wtedy, gdy parzona jest w niższej temperaturze i tylko przez 1-2 minuty.

3. Herbata pobudza jak kawa

Zawarta w herbacie teina jest związkiem bardzo podobnym do kofeiny w kawie. Pobudza mózg do pracy, zwiększa koncentrację, a także poprawia wydolność i witalność organizmu.

Wobec tego wiele osób odczuwa przypływ energii nie tylko po kawie, ale również po dobrej herbacie.

4. W torebkach i w suszu

Herbatę można zakupić w dwóch wariantach, a mianowicie w torebkach – to herbata ekspresowa, a także w suszu, czyli w liściach. Takie herbaty ma w ofercie wielu producentów, w tym marka Big-active.pl, która oferuje je w różnorodnych wariantach do wyboru.

Herbata w torebkach jest prostsza w parzeniu, ale jeśli chcemy zadbać o ochronę środowiska naturalnego, warto wybrać tę w suszu i parzyć ją w zaparzaczach.

5. Herbata jako waluta

Nie każdy wie, ale herbata może być także formą waluty. W Tybecie oraz w Mongolii jest ona jednym ze środków płatniczych – można płacić za nią za produkty oraz usługi w wybranych punktach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here