Problemy ze wzrokiem u dzieci są zjawiskiem, którego występowanie gwałtownie rośnie w ostatnich dekadach. Sporo mówi się na temat wpływu urządzeń elektrycznych, które przeciążają i tak już ciężko pracujące podczas nauki oczy. Jak rozpoznać u dziecka problemy ze wzrokiem? Czy mogą się one odbijać na  osiągnięciach w nauce?

Jak manifestują się zaburzenia wzroku u dzieci?

Rodzice czy nauczyciele nie od razu są w stanie dostrzec pojawiające się u dziecka problemy z widzeniem. Dlatego powinni przykładać szczególną wagę do pozornie niewielkich symptomów, które mogą świadczyć o rozwijających się wadach. Może do nich należeć uskarżanie się na bóle głowy, mrużenie oczu podczas skupiania wzroku na jakimś obiekcie, nawracające infekcje oczu i powiek, gradówki, jęczmień czy uskarżanie się dziecka na nietypowe obiekty i artefakty w polu widzenia. W każdej z takich sytuacji warto udać się z nim do okulisty, np. do przychodni okulistycznej Dr. Nowosielskiej, gdzie realizowane są kompleksowe badania okulistyczne dzieci. Do symptomów, które powinny skłonić rodziców do przyjrzenia się wzrokowi swoich dzieci, należy także pogorszenie wyników w nauce. Jak to możliwe?

Wzrokowo uwarunkowane problemy w nauce – wcale nie takie rzadkie

Szacuje się, że nawet u 40% dzieci mających problemy z nauką jedną z przyczyn są problemy ze wzrokiem. Nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni oka, wada wzroku, daltonizm czy problemy z interpretacją docierających do oka treści mogą wydatnie odbijać się na zdolności utrzymania koncentracji i samej nauce. Nierzadko u takich dzieci występują problemy ze zrozumieniem tekstu, podwójne widzenie, rozmywanie się obrazu czy gubienie linijek. Naturalną reakcją dziecka jest niechęć do nauki, odrabiania lekcji i czytania.

Rodzice i nauczyciele niemający odpowiedniej wiedzy mogą pochopnie dojść do wniosku, że dziecko jest leniwe i po prostu unika wysiłku intelektualnego. Jeśli w porę jego problem nie zostanie zdiagnozowany, to różnica pomiędzy nim a rówieśnikami będzie stopniowo się powiększała, co przełoży się na problemy ze zdobyciem właściwego wykształcenia i późniejszymi szansami na satysfakcjonujące życie – pomimo normalnej sprawności intelektualnej. Dlatego tak ważne jest interpretowanie wysyłanych przez dziecko subtelnych sygnałów, świadczących o wadach wzroku.

Problemy ze wzrokiem – działaj wcześnie

Im wcześniej zdiagnozujesz u swojego dziecka problemy ze wzrokiem, tym wcześniej otrzyma ono odpowiednie leczenie – okulary korekcyjne, ćwiczenia czy terapię widzenia. Pozwoli to mu na powrót do normalnego widzenia i funkcjonowania oraz czerpanie na nowo przyjemności z nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here