Trądzik zazwyczaj uważany jest za problem dotyczący osób nastoletnich przechodzących okres dojrzewania. Tymczasem nie są one jedynymi, których dotyczy ta sytuacja. Czym tak naprawdę jest trądzik i jakie domowe sposoby mogą okazać się pomocne w tej trudnej walce? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest trądzik?

Trądzik jest chorobą przewlekłą, która cechuje się występowaniem zaskórników otwartych oraz zamkniętych, grudek, krost, pseudocyst oraz torbieli ropnych, które umiejscowione są w okolicach łojotokowych, czyli głównie na twarzy w strefie T, która obejmuje okolice czoła, nosa oraz brody. Bardzo często pojawia się także na plecach oraz klatce piersiowej i dekolcie. Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania tej dermatozy, trudno jest jednoznacznie je określić.

Jedną z nich są zaburzenia hormonalne, silnie objawiające się w okresie dojrzewania. Jeśli jednak nasza gospodarka hormonalna w wieku dorosłym jest rozregulowana, może nastąpić nawrót trądziku. Wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe jest kontrolowane przez hormony płciowe, czyli androgeny. Zbyt duże wydzielanie łoju może być wynikiem zwiększonej produkcji androgenów. Ich nadmiar w szczególności u kobiet prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych. Trądzik może mieć także podłoże genetyczne, które zwykle odgrywa znaczącą rolę w występowaniu zmian chorobowych.

Domowe sposoby na trądzik – jakie wykorzystywać w pielęgnacji?

Nie możemy zapominać, że trądzik to choroba, z którą niektórzy mogą zmagać się latami. Tak jak w przypadku pozostałych schorzeń skóry, w przypadku trądziku należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który dogłębnie zbada naszą skórę, określi jej stan i rozpocznie odpowiednie leczenie. Walka z trądzikiem jest niezwykle żmudnym procesem i wymaga od nas dużej cierpliwości oraz samodyscypliny. Istnieją jednak domowe, bezpieczne sposoby, które w pewnym stopniu mogą pomóc nam w procesie leczenia ‒ złagodzą objawy oraz przyspieszą regenerację, która także jest niezmiernie ważna.

Aloes to niezwykle bezpieczna roślina, doskonale znana ze swoich właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Doskonale wspomaga leczenie schorzeń skóry powstałych w wyniku oparzeń, stanów zapalnych czy właśnie trądziku. Pamiętajmy, że skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej formy nawilżenia, dlatego aloes sprawdzi się do tego celu idealnie. Ponadto skutecznie przyspiesza gojenie się ran. Z kolei cynamon i miód są doskonale znane ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dzięki tym dwóm składnikom w prosty sposób możesz stworzyć domową maseczkę, która będzie mieć działanie przeciwzapalne i regenerujące.

Jakie produkty stosować przy leczeniu trądziku?

Oprócz domowych sposobów konieczne jest skonsultowanie tego faktu z lekarzem specjalistą. Tylko on bowiem może jednoznacznie stwierdzić, czy konieczna jest farmakoterapia czy wystarczą leki na receptę. Mimo tego dobrze jest pomagać sobie samemu różnymi kosmetykami, które stanowią bazę naszej pielęgnacji. W przypadku trądziku jest ona niezwykle istotna, ponieważ nieodpowiedni dobór preparatów może tylko zaostrzać stan zapalny.

Z pewnością przyda się serum witamina C. Pozwala szybko zmniejszać krostki i unikać przebarwień. Dobrze jest stosować na niego ulubiony krem nawilżający, gdyż tylko wtedy serum może pokazać pełnię swoich możliwości. Domowe sposoby na trądzik to także robienie tak zwanej parówki na twarz, która ma otwierać pory i pomagać w łatwiejszym usuwaniu zaskórników. Jest to bardzo często stosowana metoda, która jest jedną z najprostszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here