Dieta wegetariańska z rybą i owocami morza określana jest powszechnie mianem pescowegetarianizmu. Na czym dokładnie polega taki jadłospis i czy jest on zdrowy?

Wegetarianizm a pescowegetarianizm

Wegetarianizm to inaczej dieta, która wyklucza spożywanie mięsa oraz ryb. Wyróżnić można kilka odmian tego jadłospisu. Jednym z nich jest weganizm. Osoby na takiej diecie dodatkowo nie spożywają również nabiału oraz jajek. W ostatnich latach coraz więcej ludzi, czy to ze względów etycznych, zdrowotnych czy ekologicznych, decyduje się na przejście na pescowegetarianizm, który to dopuszcza spożycie ryb i owoców morza. Dla wielu z nich jest to etap pośredni na drodze od jadłospisu mięsnego do wegetarianizmu czy weganizmu, lecz nie stanowi to reguły.

Dlaczego warto przejść na dietę pescowegetariańską?

Jak pokazują badania, osoby na diecie pescowegetariańskiej cieszą się dobrym stanem zdrowia znacznie dłużej niż te, w których jadłospisie dominuje mięso, w szczególności czerwone. Co więcej, o wiele rzadziej zapadają one na choroby układu krążenia oraz nowotwory.

Dlaczego warto już dziś rozważyć przejście na dietę pescowegetariańską? Zawarte w rybach kwasy Omega — 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wykazują silne właściwości przeciwzapalne. W pozytywny sposób oddziałują one na układ odpornościowy oraz hormonalny i wzmacniają włosy, skórę i paznokcie.

Spożywanie kilka razy w tygodniu ryb, w szczególności tych tłustych, to sprawdzony sposób na obniżenie poziomu złego cholesterolu i podwyższenie poziomu cholesterolu LDL.

Warto wspomnieć tutaj również o tym, iż ryby i owoce morza zawierają dużo witaminy D, która to stanowi gwarancję silnego układu immunologicznego i zdrowych kości oraz zębów. Są one również bogate w witaminę B12, która jest niezbędna do produkowania energii.

Wybierając ryby i owoce morza, warto stawiać na te dzikie, które nie pochodzą z hodowli. To sprawdzony sposób na uniknięcie kontaktu z antybiotykami i hormonami.

Poza rybami, w diecie pescowegetariaśkiej dominują warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nabiał, ryż, makaron, kasze oraz pełnoziarniste pieczywo.

Czy pescowegetarianizm ma jakieś wady?

Przeciwnicy diety wegetariańskiej z rybą podkreślają, że rezygnując z codziennego spożywania mięsa, organizm pozbawiony zostaje cennego źródła aminokwasów egzogennych. Co więcej, źle zbilansowany jadłospis u dzieci prowadzić może do rozmaitych zaburzeń, na przykład problemów ze wzrostem. Do wad takiej diety zaliczyć można także trudności w ułożeniu pełnowartościowych posiłków u osób trenujących sporty siłowe. By uniknąć tego typu problemów, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w stworzeniu diety pescowegetariańskiej bogatej w witaminy, minerały i cenne składniki odżywcze.

Szukasz sprawdzonej diety wegetariańskiej z rybą? Z łatwością znajdziesz ją z pomocą porównywarki cateringów dietetycznych https://dietly.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here