Inwestycja w nagrobek to obecnie kwota kilku tysięcy złotych, które wiążą się nie tylko z koniecznością opłacenia wysoko ceniących się fachowców i ich robociznę, ale także – a w zasadzie przede wszystkim, z drogimi materiałami budulcowymi, z jakich tworzone są współcześnie mogiły cmentarne. Wśród dominujących surowców warto wyróżnić w szczególności szeroko rozpowszechnione w branży funeralnej marmur, granit, piaskowiec, ale też sztuczne odpowiedniki naturalnych kamieni, to jest konglomeraty typu lastryko. Każdy z nich stanowi zupełnie odrębną historię, która wiąże się z kompletnie odmiennymi zaleceniami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji i konserwacji. Poniżej przedstawimy kilka cennych wskazówek.

Najkosztowniejsze rozwiązania najbardziej wymagające

Najpowszechniejszym, ale i zarazem najdroższym, rodzajem surowca nagrobnego okazuje się uniwersalny i ponadczasowy granit, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Jest to jeden z najtrwalszych materiałów, zdecydowanie najładniejszy i solidny, lecz by móc cieszyć się jego wysoką jakością, precyzją wykonania oraz nienagannym wyglądem, obowiązkowo trzeba wiedzieć, jak dobrze czyścić powierzchnie granitowe, aby nie naruszyć ich delikatnej struktury oraz nie zniszczyć ich estetyki. Warto mieć świadomość, że niekorzystny wpływ na kamienie naturalne ma między innymi mocne promieniowanie słoneczne, intensywne opady deszczu, raptownie zmieniająca się aura, przymrozki i silne mrozy, a także szereg innych drobiazgów, z którymi mamy styczność na co dzień, ze względu na to, iż Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej. Niekiedy do zniszczenia surowca naturalnego może doprowadzić nawet rdza pojawiająca się na elementach dekoracji cmentarnych takich jak chociażby wiązanki. Trochę niezauważonej rdzy na metalowym zapięciu czy druciku może sprawić, że granitowy czy marmurowy nagrobek stanie się nieelegancko odbarwiony a zaplamienia nie da rady niczym usunąć, tym bardziej, że tego rodzaju kamienie nie mogą być pielęgnowane z zastosowaniem detergentów chemicznych. Jak zatem zabrać się za czyszczenie nagrobka z granitu? Odpowiedź jest prosta – delikatna szmatka z mikrofibry, która będzie miękka w dotyku a jednocześnie dobrze zetrze wszelkie zanieczyszczenia oraz miseczka z ciepłą lub gorącą wodą. Dobrze sprawdzi się także ocet o stosunkowo niskim procencie kwasowości, aby nie doszło do wybarwienia kolorystyki, co jest istotne zwłaszcza, kiedy nagrobek jest wykonany z czarnego czy grafitowego granitu. Z pewnością nie zaszkodzi również preparat do mycia naczyń w zmywarce, który dodatkowo może nadać połysku pielęgnowanym powierzchniom oraz szare mydło lub mydło potasowe. Jeśli na granitowej płycie pojawił się zaschnięty wosk, nigdy nie korzystajmy do jego usunięcia z ostrych noży czy drapaków, koniecznie wyposażmy się w drewniane łopatki – podobne do tych stosowanych w kuchni do nieprzywierających patelni z grubym dnem.

O wiele mniej zachodu

Dużo mniej wymagań mają w zakresie ich czyszczenia pomniki z piaskowców, betonu, czy lastryko. W przypadku pierwszego ze wspomnianych powyżej także zalecana jest uwaga i ostrożność, gdyż co by nie było piaskowiec jest naturalnym surowcem, ale pamiętajmy, że już nie tak wrażliwym jak przykładowo omówiony wcześniej granit oraz marmur. Do gruntownego uporządkowania mogiły piaskowcowej potrzebujemy gąbki, której miękką stronę zanurzamy w letniej wodzie z dodatkiem mydła malarskiego albo płynu do naczyń – świetnie sprawdzi się ten z aloesem. Lastryko z kolei potrzebuje specjalnej szczotki, która stworzona została stricte do czyszczenia grobowców właśnie z tego materiału budulcowego. Podobnie jak przy piaskowcu, przyda się odstawić na bok detergenty silnie żrące, nawet gdy zabrudzenia się spore a plamy pokaźnych rozmiarów. W ich miejsce warto natomiast wybrać płukankę wody z płynem do naczyń czy mleczkiem kuchennym. Blask nagrobka zwiększymy zaś dzięki wcieraniu tuż po oczyszczeniu pomnika sporej ilości jadalnego oleju lub oliwy z oliwek. Na koniec jeszcze parę słów odnośnie pielęgnacji grobowca z betonu – wszelakie ubytki możemy wypełnić bez pomocy fachowców, wystarczy tylko zwykła zaprawa szybko twardniejąca i szpatułka z pomocą której ją naniesiemy. Do czyszczenia środki pielęgnacyjne takie jak wyżej wymienione, a do zakonserwowania można dodatkowo pokusić się na inwestycję w preparaty impregnujące.

Zanim podejmiesz się prób wyczyszczenia nagrobka, warto abyś zasięgnął porady specjalistów, chociażby z firm funeralnych świadczących kompleksową opiekę nad grobowcami typu Jakubisiak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here