Uprawa ziół to świetny pomysł, nawet jeśli ogród jest niewielki i pełni funkcję wyłącznie dekoracyjną. Ogromną zaletą ziół jest mało skomplikowana pielęgnacja – aby cieszyć się ich smakiem i aromatem wystarczy niewielki fragment ogródka, znajdujący się blisko domu. Jak uprawiać zioła i których ziół nie powinno zabraknąć w Twoim ogrodzie?
Zioła w ogrodzie – stanowisko i pielęgnacja
Zioła, oprócz niesamowitego smaku i zapachu, wyróżniają się również dużymi walorami zdrowotnymi. Wszak jednym z domowych sposobów na niestrawność jest napar z mięty, a skołatane nerwy ukoi herbatka z melisy, która zapewni dodatkowo spokojny sen. Czemu by więc nie zadbać o stały dostęp do dobroczynnego działania ziół i nie założyć własnego zielnika?
Jeśli jedną z obaw jest kłopotliwa pielęgnacja, to spieszymy wyjaśnić, iż zioła są jedną z najmniej problematycznych grup roślin. Co więcej, mogą być uprawiane nawet na niewielkim parapecie, balkonie, czy tarasie. Planując wysianie lub posadzenie ulubionych gatunków w doniczkach, warto pamiętać o odpowiednim stanowisku dla naszej małej plantacji.
Podobnie jak w donicy, tak i uprawiane na rabacie, zioła powinny mieć dostęp do światła. Optymalnym stanowiskiem są miejsca jasne, jednak nie w pełnym słońcu. Najlepszą glebą pod uprawę ziół jest gleba żyzna, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Zioła nie lubią zbyt intensywnego podlewania oraz nawożenia. Aby zachować właściwy poziom wilgoci, wystarczy systematycznie zraszać rośliny, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża. W roli nawozu świetnie sprawdzi się wersja organiczna, np. kompost.
Jakie zioła wybrać do ogrodu?
To, na które zioła się zdecydujemy, w głównej mierze zależeć będzie od naszych indywidualnych preferencji kulinarnych. Miłośnicy kuchni włoskiej z pewnością wybiorą bazylię, czy oregano, z kolei fani potraw mięsnych nie obejdą się bez tymianku.
Wybierając gatunki do ziołowego ogródka, warto zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Niestety nie wszystkie mogą przetrwać polską zimę na zewnątrz. Warto wówczas posadzić je w doniczkach i razem z pojemnikiem wystawić do ogrodu, a na zimę przenieść na parapet lub traktować je jako rośliny jednoroczne. Do ziół niezimujących w gruncie należeć będą m.in.: estragon, kocanka włoska, trawa cytrynowa, werbena, bazylia, rozmaryn (z wyjątkiem mrozoodpornej odmiany Hill Hardy), majeranek, czystek.
Poniżej 5 najpopularniejszych ziół do Twojego ogrodu:
- Bazylia – idealna do potraw kuchni śródziemnomorskiej. Najlepiej smakuje w połączeniu z pomidorami, oliwą z oliwek i czosnkiem.
- Rozmaryn – doskonała przyprawa podkręcająca smak potraw na bazie mięsa i ziemniaków, jednak nie tylko, ponieważ rozmaryn bardzo dobrze aromatyzuje masło oraz dipy, a kwiaty rośliny sprawdzą się jako dodatek do orzeźwiających sałatek.
- Mięta – zioło o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonała jako dodatek do napojów, herbat, deserów i sałatek. Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że sprawdzi się również jako składnik domowych kosmetyków o działaniu antyseptycznym i wyciszającym.
- Pietruszka naciowa – jedno z najczęściej uprawianych ziół, wszechstronne i niezwykle aromatyczne. Nać pietruszki stanowi uzupełnienie wielu dań, a ponadto jest znakomitym źródłem witaminy C.
- Szałwia – zioło dla smakoszy potraw mięsnych. Szałwia idealnie podkreśla smak mięsa, jednak znana jest głównie jako zioło przyspieszające przemianę materii i ułatwiające trawienie tłuszczów.
Założenie własnego zielnika ma mnóstwo plusów, jednak warto pamiętać, by zawsze wybierać sprawdzone źródła zakupu. W sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są zarówno nasiona ziół, jak i sadzonki. Bogaty wybór gatunków umożliwia zakup tych, które sprawdzą się w naszej kuchni najlepiej. Zobacz: https://florexpol.eu/348-ziola.