W przypadku wspólnego mienia, auto należy do dwóch lub większej liczby osób. Dokładny stosunek własności określa odpowiednia umowa. Warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji wygląda sprawa polisy odpowiedzialności cywilnej.

Tańsze OC

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwraca uwagi na prawa do przedmiotu własności. Każdego z właścicieli firma traktuje w ten sam sposób. Do jednego pojazdu może być również przypisanych więcej osób. Właściciel auta nie musi nawet posiadać ważnego prawa jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe z dużą ostrożnością podchodzą do młodych kierowców, ze względu na ich brak doświadczenia. Tego typu osobom oferowane są zazwyczaj wyższe stawki w ramach polisy OC. Współwłasność jest więc sposobem na poradzenie sobie w tej sytuacji – wypracowane przez doświadczonego kierowcę zniżki są brane pod uwagę przez TU. Dodatkowym atutem tego rozwiązanie jest to, iż młoda osoba może budować swoją historię poprzez zbieranie ulg. Jeśli więc w przyszłości będzie chciał kupić własne auto, wysokość składki będzie już o wiele niższa niż na początku.

Procedury

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają specjalne sposoby postępowania w przypadku współwłasności pojazdu mechanicznego. Przy zawieraniu umowy pod uwagę brane są uprawnienia osoby posiadającej największą wartość zniżek. Wysokość składki zależy również od utraty ulg z powodu kolizji oraz wieku kierowcy. W tego typu sytuacjach rabat stanowi wypadkową zniżek właściciela i zwyżek drugiej osoby, do której przypisane jest auto. Jeśli firma ubezpieczeniowa przy podpisaniu umowy nie zostanie powiadomiona o tym, że młody kierowca będzie użytkował samochód, to w przypadku spowodowania przez tę osobę wypadku, towarzystwo ma prawo wypłacić odszkodowanie o obniżonej wartości.

Współwłasność to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można obniżyć składki polisy OC, dostępnej na stronie ubezpieczyciela https://cuk.pl/. Jeśli jednak młody kierowca będzie chciał odstąpić od układu, powinien udać się do Wydziału Komunikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here