Współwłasność samochodu osobowego jest w Polsce popularnym rozwiązaniem ze względu na optymalizację kosztów ubezpieczenia. Najczęściej decydują się nią rodzice ze swoimi dziećmi, a niekiedy współmałżonkowie. W jaki sposób zarejestrować samochód jako współwłasność? Na czym polegają zalety, a na czym wady tego rozwiązania?

Na czym polega współwłasność pojazdu?

Współwłasność samochodu najłatwiej rozpocząć w trakcie jego zakupu. Wystarczy, że przyszli współwłaściciela wystąpią w umowie w roli kupujących. Pojazd zostanie zarejestrowany w ten sposób automatycznie. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy współdzielony ma być zarejestrowany już samochód. Dotychczasowy właściciel ma wówczas do dyspozycji dwa wyjścia:

  • formalne odsprzedanie części samochodu,
  • sporządzenie aktu darowizny.

W obu przypadkach problem stanowi podatek. Nie dotyczy on na szczęście najbliższej rodziny. Do kwoty ponad 10 000 zł darowizna jest w takim przypadku wolna od podatku, natomiast jeśli sprawa zostanie zgłoszona w Urzędzie Skarbowym w ciągu 6 miesięcy, można uniknąć opłaty nawet w przypadku aut o wyższej wartości. W przeciwnym razie obdarowany musi liczyć się z opłatą sięgającą nawet 20% wartości darowizny!

Jakie są główne zalety współwłasności?

Główną zaletą współwłasności jest jej wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Koszt polisy w przybliżeniu kształtuje się na poziomie zniżek przysługujących bardziej doświadczonemu kierowcy, na przykład rodzicowi, który może pochwalić się kilkoma latami bezszkodowej jazdy. Nowy kierowca rejestrując swój pierwszy pojazd zapłaciłby za OC nawet kilkukrotnie więcej, więc gra jest warta świeczki.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że młody kierowca w tym czasie buduje swoją pozytywną historią ubezpieczeniową. Co roku będzie mógł więc liczyć na korzystniejsze oferty wynikające z bezszkodowej jazdy, długości posiadania prawa jazdy, a po pewnym czasie także wieku.

Jakie wady ma współwłasność auta?

Bardziej doświadczony kierowca, który decyduje się na współwłasność auta z młodszym, na przykład dzieckiem, ma jednak sporo do stracenia. Jeśli kierowca samochodu spowoduje kolizję, utrata przynajmniej części przysługujących dotychczas zniżek za bezszkodową jazdę stanie się faktem. Nie ma znaczenia, który z właścicieli prowadził samochód w trakcie tego zdarzenia.

Posiadając w rodzinie przynajmniej dwa samochody, nie zawsze warto ponosić ryzyko związane współwłasnością. Szczególnie, gdy jeden z samochodów jest nowy i prezentuje bardzo dużą wartość, a drugi, którym na co dzień ma poruszać się mniej doświadczony kierowca to samochód o niskiej pojemności silnika i popularny model, którego ubezpieczenie i tak nie jest bardzo drogie.

Współwłasność pojazdu ma jeszcze jedną drobną wadę. Sprzedaż samochodu wymaga formalnej zgody wszystkich współwłaścicieli, co oznacza w praktyce nieco więcej formalności.

Oszacowanie ryzyka to kwestia indywidualna. Tymczasem warto zastanowić się nad pozostałymi sposobami obniżenia składki ubezpieczeniowej. Im więcej ofert zostanie wziętych pod uwagę, tym większa szansa na znalezienie prawdziwej perełki. W tym celu najlepiej odwiedzić sprawdzoną porównywarkę internetową, na przykład Kiosk Polis dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here