Marchewka, buraki, pietruszka – co łączy te warzywa poza tym, że są smaczne i zdrowe? Otóż wszystkie zaliczyć należy do rodziny warzyw korzeniowych. Oprócz nich na polskim rynku dostępnych jest również wiele innych rodzajów tych warzyw, których niestety nie wykorzystujemy tak często jak tej wyżej wymienionej trójki. Warzywa korzeniowe służą nie tylko naszemu zdrowiu ale także figurze oraz urodzie a to wszystko dzięki witaminom jakie w sobie zawierają. Jakie inne warzywa zaliczamy do rodziny warzyw korzeniowych? Jak wpływają one na nasze zdrowie? O tym wszystkim opowiemy Ci już za chwilę, podpowiemy Ci również co dobrego można z nich wyczarować.

Rodzaje warzyw korzeniowych

Warzyw korzeniowych jest wiele jednak do najchętniej przez nas kupowanych zaliczamy: marchew, buraki ćwikłowe, pietruszkę, pasternak, seler korzeniowy, maniok jadalny, topinambur (słonecznik bulwiasty) oraz skorzonera (czarny korzeń). Jak widać trochę ich jest – różnią się smakiem, wyglądem ale łączy je jedno są niezwykle zdrowe!
O tym jakie witaminy w nich możemy znaleźć znajdziesz odpowiedź w dalszej części.

Jak jedzenie warzyw korzeniowych wpływa na nasze zdrowie?

Może zaczniemy od ulubionej przez wszystkich marchewki. Jest ona głównym źródłem beta-karotenu, związku organicznego który wpływa na poprawę wyglądu skóry ale co najważniejsze to beta-karoten stymuluje wzrost witaminy A w naszym organizmie. W marchwi występuje także luteina, która wspomaga prawidłowe widzenie i zapobiega powstawaniu chorób oczu.
Buraki ćwikłowe wskazane są głównie w diecie osób zmagających się z niedokrwistością (anemią) wynikającą z niedoboru żelaza a to z tego względu, że są one jego bogatym źródłem, dodatkowo w burakach znajdziemy wiele witamin oraz makro- i mikro elementów.

Warzywa korzeniowe
Skorzonera nazywana także wężymordem to źródło witamin: witaminy A, witaminy E, witaminy B1, witaminy C oraz substancji mineralnych: potasu, żelaza, fosforu, wapnia, sodu itp. Warzywo to wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego.
Seler korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie. Bogaty jest w magnez, potas, fosfor, mangan oraz żelazo.
Nasza polska pietruszka dba o prawidłowe funkcjonowanie nerek, żołądka i układu moczowego. Wykazuje działanie detoksykujące, oczyszczające oraz uspakajające.

Jak wykorzystać warzywa korzeniowe w kuchni?

Co można zrobić z warzyw korzeniowych? Pomysłów na ich wykorzystanie jest naprawdę całe mnóstwo. Z marchewki i buraka przygotujesz pyszny i zdrowy sok lub surówkę do obiadu. Warzywa możesz również zapiec w piekarniku – jako jeden z elementów posiłku, jeżeli pokroisz je w cienkie plastry to w ten sposób zrobisz zdrowe chipsy na wieczorny wieczór spędzony przed telewizorem.
Najwięcej pomysłów na przygotowanie smacznych potraw z warzyw korzeniowych znajdziesz oczywiście w książkach kucharskich oraz internecie. Na blogach kulinarnych aż roi się od prostych przepisów na niedrogie dania z udziałem warzyw korzeniowych w roli głównej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWarzywa krzyżowe
Następny artykułWarzywa kapustne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here