Zaciągnięcie pożyczki, nie licząc rzadkich wyjątków, nieodłącznie wiąże się ze spłatą wyższej kwoty niż otrzymaliśmy. Nie jest to zasada bynajmniej nowa, bowiem koncepcja pożyczki znana jest już od starożytności. Mimo że w tamtym okresie nie używano jeszcze pieniędzy, już wtedy ludzie wypożyczali swoje majątki, które należało oddać właścicielowi z nawiązką. Przykładowo, pożyczoną krowę wypadało oddać z cielakiem. Współczesne banki i instytucje pozabankowe egzekwują od swoich klientów spłacanie wyższych kwot między innymi w celu utrzymania swojej działalności. Na nadwyżkę kwoty, którą zwracamy spłacając pożyczkę, składa się natomiast kilka czynników.

Szybka pożyczka jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form użyczania pieniędzy. Jest specyficznym rodzajem oferty, której koszty charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością, od 0 procent do nawet kilkuset. Tzw. pożyczki zero, w których oddajemy dokładnie tyle pieniędzy ile pożyczyliśmy, znajdziemy w ofercie prawie każdej firmy specjalizującej się w udzielaniu pożyczek. Są to oferty skierowane przeważnie do nowych klientów i dotyczą pierwszej pożyczki,. Kolejne obarczone są przeważnie pewnymi kosztami. Standardowa szybka pożyczka wiąże się zazwyczaj z pokryciem kosztów takich jak odsetki kapitałowe i prowizja banku.

Odsetki kapitałowe naliczane są z tytułu użytkowania cudzego kapitału, a ich wysokość uzależniona jest od wysokości stopy procentowej , kwoty jaką pożyczamy oraz okresu kredytowania. Ich wysokość regulowana jest przez ustawę i nie może przekroczyć zdefiniowanej maksymalnej wartości. Odsetki mogą być wykorzystywane przez bank w różnym celu i przeznaczone są głównie na wynagrodzenia oraz mają refundować ewentualny spadek wartości pieniądza podczas okresu kredytowania.

Wysokość prowizji, którą pobiera bank również podlega regulacjom i musi mieścić się w limitach zdefiniowanych przez ustawę antylichwiarską. Jej wysokość definiowana jest jako wartość procentowa od sumy przydzielonej pożyczki. Szybka pożyczka wiąże się z pewnymi opłatami operacyjnymi, które mają na celu pokryć koszty związane z jej uruchomieniem. Prowizja, podobnie jak odsetki, może pokrywać wynagrodzenie, koszty ubezpieczenia kredytu oraz wiele innych opłat wynikających z działalności banku lub instytucji. Jej wysokość nie może przekraczać natomiast 25% pożyczonej kwoty.

Szybka pożyczka obarczona jest więc przeważnie wieloma kosztami, które całościowo definiowane są jako RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To na nią właśnie potencjalny pożyczkobiorca musi zwracać uwagę przy decydowaniu się na ofertę. Im bowiem niższa, tym mniejsze koszty poniesiemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here