Dowiedziałeś się niedawno o szkodliwym wpływie glutenu na ludzkie zdrowie w związku z czym postanowiłeś mąkę pszenną zamienić na mąkę ziemniaczaną? Świetnie taka mąka jest o wiele zdrowsza od tej tradycyjnej ale należy pamiętać, że nie każda mąka ziemniaczana pozbawiona jest glutenu. Chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat? Zapoznaj się z dalszą częścią teksty i zostań domowym ekspertem żywieniowym!

Gluten – czym jest oraz kiedy należy stosować dietę bezglutenową?

Gluten od kilku lat nie cieszy się dobrą opinią wśród dietetyków oraz fanów zdrowego żywienia. Chcesz wiedzieć co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Wszechobecny niemalże wszędzie gluten jest mieszaniną białek roślinnych – gluteniny oraz gliadyny. Występuje on głównie w pszenicy, owsie, życie a także jęczmieniu. Substancja ta obecna jest przede wszystkim w mące.

Na dietę bezglutenową obowiązkowo powinny zdecydować się osoby zmagające się z chorobą trzewną tzw. celiakią, w tym wypadku spożycie choćby najmniejszej ilości glutenu wywołać może m.in.: silne bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, bóle głowy, afty w jamie ustnej.
Osoby uczulone na gluten przeważnie unikać muszą tylko i wyłącznie produktów pszennych, będąc alergikiem pokarmowym musisz pilnować tego by dzienna dawka glutenu w przyjmowanym pożywieniu nie była większa niż 10 g.

Czy mąka ziemniaczana jest zdrowa?

Tak, jak najbardziej, mąka ziemniaczana należy do rodziny produktów naturalnie bezglutenowych, niekiedy jednak może się zdarzyć tak, że w trakcie procesu zostanie ona zanieczyszczona glutenem, wówczas producent zamieszcza o tym odpowiednią informację na opakowaniu produktu.
Oprócz tego, że mąka ziemniaczana nie zawiera białek roślinnych to dodatkowo bogata ona jest duże ilości błonnika a także łatwo przyswajalne węglowodany. Jest ona źródłem wielu witamin (np. witaminy C i witaminy B6) oraz składników mineralnych (np. magnez, potas, wapń itp.).

Mąka ziemniaczana a gluten
Jakie inne rodzaje mąk można włączyć w dietę bezglutenową?

Zastanawiasz się czy oprócz mąki ziemniaczanej na rynku dostępne są także inne rodzaje mąk bezglutenowych? Pewnie, że są a każda z nich różni się nie tylko smakiem i zapachem ale również właściwościami odżywczymi oraz zastosowaniem. Do najpopularniejszych mąk naturalnie bezglutenowych zaliczyć możemy produkt wykonany z: kukurydzy, migdałów, soi, owsa, ryżu, kokosa, gryki, kasztanowca, fasoli, prosa, pestek dyni, tapioki oraz komosy ryżowej.

Na co uważać?

Nie ufaj temu co widzisz na opakowaniu, informacja w postaci napisu „gluten free” bądź przekreślonego kłoska zboża wcale nie oznacza, że produkt wolny jest w 100% od glutenu. Tego typu oznaczenia znajdują się również na wyrobach zawierających dozwoloną oraz bezpieczną ilość białek roślinnych. Jeżeli więc jesteś na rygorystycznej diecie bezglutenowej, która jest obowiązkowa w przypadku osób chorych na celiakię pamiętaj by dokładnie zapoznać się ze składem danego produktu – znajdziesz go na etykiecie opakowania, z reguły na odwrocie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGluten a dieta
Następny artykułSoja a gluten

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here