W związku ze stałym wzrostem taryf energetycznych i stymulacją opinii publicznej zieloną energią, w wielu państwach kwestia organizacji własnej elektrowni słonecznej stała się pilna. Dlatego wielu właścicieli prywatnych mieszkań instaluje panele słoneczne do domu. Rozważymy główne niuanse wykorzystania paneli słonecznych i montaż fotowoltaiki.

Co wchodzi w skład instalacji solarnej?

Przed zainstalowaniem autonomicznej elektrowni ważne jest, aby wybrać najbardziej odpowiednie miejsce na montaż fotowoltaiki.

Będziesz potrzebować takich elementów:

– przetwornik fotowoltaiczny – umożliwia generowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego,

– akumulator – gromadzi ładunek elektryczny otrzymywany z panelu słonecznego w celu zasilania urządzeń po zmroku,

– kontroler ładowania – dystrybuuje energię elektryczną z paneli słonecznych do akumulatora, a po osiągnięciu maksimum przesyła nadmiar do sieci zewnętrznej,

– falownik – przeznaczony do konwersji stałego napięcia elektrycznego pochodzącego z ogniwa fotowoltaicznego na zmienne, stosowane w sieciach domowych; montaż fotowoltaiki bez niego jest niepełny,

– przewody połączeniowe – umożliwiają przesyłanie energii elektrycznej w całej sieci elektrycznej instalacji solarnej.

Wybór baterii słonecznej

Trzy rodzaje paneli słonecznych są dziś popularne jako źródło energii elektrycznej.

Z modułem polikrystalicznym – charakteryzują się stabilnymi wskaźnikami generowania, niezależnie od intensywności światła słonecznego. Niestety charakteryzują się stosunkowo małą wydajnością – od 9 do 18%, w zależności od producenta. Z czasem wydajność nie maleje; żywotność elementów polikrystalicznych wynosi około 10 lat.

Z modułem monokrystalicznym – takie panele nierównomiernie wytwarzają energię elektryczną przy słonecznej i pochmurnej pogodzie i tracą moc z czasem. Wydajność autonomicznego zasilania elektrycznego opartego na krzemie monokrystalicznym wynosi od 12 do 25%. Żywotność paneli monokrystalicznych wynosi około 25 lat.

Z amorficznymi kryształami – stosowane w elastycznych płytach, charakteryzują się dość niską wydajnością – około 6%. Maksymalna moc deklarowana przez producenta jest znacznie zmniejszona z upływem czasu pracy i może spaść o 20-40%. Żywotność jest dość niska – nie więcej niż 5 lat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here