W czasach, kiedy komputery, i internet są praktycznie obecny w każdej branży, coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań, żeby zastosować je technologie jutra, nowinkami technologicznymi oraz coraz bardziej rozwijającą się robotyzacja społeczeństwa i innych odnóg przemysłu. Sprawia to, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu wiedzy o maszynach, mikroprocesorach oraz sterownikach. Do tej grupy zalicza się w dużej mierze robotyków, Mechaników oraz właśnie bohaterów dzisiejszego artykułu – automatyków. Jak wygląda ich praca? Jakie zadania stoją przed kandydatem na takie stanowisko? Jesteście ciekawi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-automatyka/
Na czym polega praca automatyka?
Automatyka jest to naprawdę rozległe pojęcie. Żeby zajmować się pracą na takim stanowisku w pełni tego słowa, Musimy posiadać w sobie odrobinę cech programisty, mechanika i elektryka. Wymagane będą również elementy wiedzy z zakresu hydrauliki, pneumatyki, elektroniki, robotyki, mechatroniki oraz podobnych specjalizacji. Tak jak w przypadku wielu zagadnień, możliwe jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów lub podczas długich lat ciężkiej pracy samodoskonalenia się i zbierania cennego doświadczenia.
Czym zajmuje się automatyk?
Obecnie bardzo ciężko jest wyobrazić sobie zakład produkcyjny bez maszyn oraz urządzeń z szybko posuwając i mi się taśmami, które zajmują się produkcją wyrobów z wielu branży. Jako inżynier automatyki będziemy zajmować się właśnie tym, żeby tego typu maszyny oraz urządzenia pracowały bez jakichkolwiek błędów. Należy zaznaczyć, że Najważniejsza jest ciągłość pracy maszyn, ponieważ nawet chwilowy zastój linii produkcyjnej na fabryce przemysłowej są to straty liczone w setkach tysięcy, jeśli nawet nie w milionach złotych.
Co więcej automatyk będzie zajmować się projektowaniem maszyn, które będą przeznaczone do konkretnych celów. Zajmować będzie się również opiniowanie projektów z zakresu układów automatyki. Jako taka osoba znajdziemy pracę w laboratoriach zakładów przemysłowych, laboratoriach rozwojowo-badawczych, biurach technologicznych, w halach produkcyjnych i tym podobne. Obecnie nie ma każda gałąź przemysłu jest wyjątkowa zautomatyzowana i potrzebuję osób właśnie takich jak automatyk.
Zobacz też: http://beblaki.pl/automatyk-jak-nim-zostac/