Jak powinna wyglądać jadalnia? 5 najważniejszych kwestii

0
511

Mimo iż popularne powiedzenie głosi, że to kuchnia jest sercem domu, wiele osób określiłoby tym mianem raczej jadalnię. Głównie dlatego, że to właśnie ona jest przestrzenią, w której każdy element podporządkowany jest wspólnemu spędzaniu czasu z najbliższymi. Oprócz tego dobrze zaplanowana aranżacja nawet małej jadalni może sprawić, że stanie się ona naprawdę wielofunkcyjnym pomieszczeniem, sprzyjającym również pracy, nauce czy hobby. Jak urządzić jadalnię, by cieszyć się funkcjonalnym, a przy tym eleganckim wnętrzem? Podpowiadamy!

Stół w roli głównej

Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy rozważyć przy urządzaniu jadalni, jest wybór odpowiedniego stołu. Powinien on pasować nie tylko do wystroju wnętrza, ale także liczby osób, które będą z niego korzystać.

Dysponując przestronną jadalnią, można zainwestować w duży, rodzinny stół na 6, a nawet 8 osób. To doskonałe rozwiązanie dla aranżacji jadalni z salonem, w której można umieścić nieco większe meble.

Problem może się pojawić, gdy lubimy gościć rodzinę lub znajomych, ale nasza jadalnia jest stosunkowo mała. Duży stół w takiej sytuacji mógłby stanowić przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Rozwiązaniem tego problemu może być stół rozkładany. Szczególnie godne rozważenia są te z okrągłymi blatami, które zajmują mniej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki.

Aranżacja małej jadalni — ważny jest umiar

Obecnie rzadko spotyka się mieszkania, w których jadalnia stanowiłaby oddzielne pomieszczenie. Najczęściej jej rolę pełni przestrzeń ulokowana między kuchnią a salonem. Zazwyczaj oznacza to, że mamy dyspozycji stosunkowo niewiele miejsca. Jak urządzić jadalnię, by mimo to była na tyle przestronna, by móc spędzać tam czas z całą rodziną lub zaproszonymi gośćmi?

Przede wszystkim należy zadbać o raczej minimalistyczny wystrój. Nie oznacza to jednak, że musimy stawiać na najmodniejsze, proste meble zgodne z obowiązującymi w 2022 roku trendami. Jak najbardziej możemy stworzyć aranżację jadalni w stylu klasycznym, pod warunkiem że nie umieścimy w niej zbyt wielu mebli i dodatków.

Przechowywanie

Umeblowanie jadalni w praktyce sprowadza się do stołu i krzeseł. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią w kuchni, możemy rozważyć umieszczenie w strefie jadalnianej dodatkowej komody lub witryny, w której będziemy przechowywać np. odświętne talerze czy sztućce, a także rzadziej używane szkło i inne akcesoria. Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, możemy rozważyć także kredens. Może on pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale i delikatnie oddzielać jadalnię od salonu.

Jakie kolory do jadalni wybrać?

Nie istnieje żadna niepisana zasada dotycząca tego, jakie kolory pasują do jadalni, a jakich lepiej unikać. Oznacza to, że powinniśmy się w tej kwestii kierować własnymi upodobaniami, a także warunkami panującymi w danym pomieszczeniu.

Oczywiście warto mieć na uwadze ogólne zasady dobierania kolorów do wnętrz. Jeśli jadalnia jest przestronna, możemy postawić na bardzo modne obecnie intensywne, ciemne barwy. W niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzą się delikatne, neutralne odcienie, które można wzbogacić o ciemniejsze lub bardziej nasycone akcenty.

Podłoga do jadalni

Podłogi w jadalni bardzo często wykańczane są w taki sam sposób, jak te w salonie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że warunki panujące w obu tych strefach są nieco inne. Spożywanie posiłków wiąże się z większym ryzykiem powstania zabrudzeń, gdy jedzenie spadnie nam na ziemię. Zagrożeniem dla niektórych podłóg może być też rozlana herbata lub sok.

Z tego powodu do jadalni poleca się wybierać podłogi, które będą łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć. Doskonale sprawdzą się tutaj klasyczne płytki podłogowe. Są one jednak dość zimne w dotyku; niektórym nie odpowiadają również pod względem wizualnym. W takiej sytuacji może zainwestować w wodoodporne i łatwe w montażu panele winylowe — na przykład w wersji imitującej drewno bądź naturalny kamień.

Powyższe kwestie to oczywiście nie jedyne, co należy wziąć pod uwagę przy urządzaniu jadalni. Pozwalają one jednak określić kierunek, w którym możemy podążyć, by stworzyć idealną dla siebie aranżację. Znajomość aktualnych w 2022 trendów może stanowić doskonałą inspirację; jadalnia bowiem również należy do tych wnętrz, w których zdecydowanie warto eksperymentować z wystrojem. Oprócz tego stwarza to okazję, by poznać nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przestrzeń w domu może być jeszcze bardziej funkcjonalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here