W każdej firmie, nawet tej najmniejszej, zatrudniającej co najwyżej kilka czy kilkanaście osób, na co dzień powinno się wykorzystywać narzędzia i technologie pomagające w zarządzaniu różnymi zasobami. Jednym z rozwiązań o tego typu funkcjonalnościach jest właśnie system ERP. Nic dziwnego, że stanowi on obecnie podstawę działania większości firm.

Co to tak właściwie jest?

Skrót ERP pochodzi od angielskiego zwrotu „Enterprise Resource Planning” i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. Ogólnie rzecz biorąc kryje się pod nim nowoczesna forma oprogramowania przeznaczonego do planowania wszelkich działań związanych z wykorzystaniem zasobów firmy.

Oczywiście budowa systemu ERP nie jest stała, albowiem dostosowuje się ją do konkretnych wymagań i struktury każdego biznesu. Aplikację dzieli się na mniejsze panele i moduły. Każdy z nich będzie tyczyć się innego obszaru działania firmy i jej innych zasobów – np. księgowości, logistyki czy kadr i płac.

Dlaczego warto z tego skorzystać?

System pomaga w uporządkowaniu wszystkich ważnych informacji i podzieleniu ich na takie kategorie, by potem łatwiej można było z nich skorzystać, gdy nagle staną się potrzebne i by każdy był w stanie zrobić to względnie szybko. Dane są na bieżąco gromadzone i segregowane. Pozwala to przejąć nad nimi pełną kontrolę, a także dodatkowo je zabezpieczyć.

Odpowiednio skonstruowany system ERP przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania wszelkich posiadanych zasobów. W oparciu o wyciągane z niego informacje można zmaksymalizować efektywność wielu procesów i często też je przyspieszyć, aby różne działania były przeprowadzane szybciej, a dzięki temu firma mogła lepiej funkcjonować i często przy okazji więcej zarabiać.

Gdzie powinno się wdrażać systemy ERP?

Nie ma jakichś odgórnie wyznaczonych zasad dotyczących tego, gdzie takie systemy mogą się sprawdzić, a gdzie nie. Ogólnie rzecz biorąc wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie na co dzień potrzebuje się pewnego dodatkowego wsparcia informatycznego.

Co ciekawe system ERP nie jest rozwiązaniem kierowanym wyłącznie do tych największych firm. Mimo iż dla nich będzie on najkorzystniejszy, dużo mniejsze działalności także mogą po niego sięgnąć, odpowiednio dopasowując różne jego elementy i moduły do swoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here