Zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych? Przekonaj się, jak działają i jakie korzyści ze sobą niosą.
Zastępowanie tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi jest coraz popularniejszym trendem. Nic w tym dziwnego, ponieważ OZE jest nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem. Warto podkreślić, ze pozyskiwany w ten sposób prąd jest tak samo wydajny i może służyć do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.
Zasady działania instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika polega na wytwarzaniu czystej energii elektrycznej, pochodzącej z promieni słonecznych. Jednak proces powstawania energii słonecznej jest nieco bardziej skomplikowany. Konieczne są do niego ogniwa fotowoltaicze, stworzone z materiału będącego półprzewodnikiem. Dla uzyskania większej powierzchni, poszczególne ogniwa łączy się w moduły fotowoltaiczne. Gdy energia słoneczna dociera do ogniw, zachodzi w nich zjawisko fotowoltaiki, podczas którego przekształcana jest ona w prąd stały. Powstała w ten sposób energia przekazywana jest do falownika. Tam jest ponownie przekształcana, by w efekcie końcowym uzyskać prąd ziemny, dostosowany do wymogów gniazdek elektrycznych. Falownik kontroluje paramenty domowej sieci energetycznej i dopasowuje do niej napięcie przesyłanego prądu. Ma również funkcję samoodłączenia w przypadku wykrycia awarii.
Ważą kwestią są tajże nadwyżki energii. Aby ekonomicznie dysponować wytworzonym prądem, instalacja fotowoltaiczna wyposażona jest w specjalny dwukierunkowy licznik. Mierzy on zarówno ilość wytworzonego przez panele, jak i zużytego prądu. Jeśli panele wytwarzają więcej energii, niż użytkownik jest w stanie zużyć, może przekierować ją do sieci energetycznej.
Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Do wyprodukowania poszczególnych ogniw najczęściej wykorzystuje się krzem, ponieważ jest on dobrym przewodnikiem. Wyróżnia się trzy rodzaje ogniw, różniących się od siebie stopniem uporządkowania struktury krzemu. Należą do nich ogniwa:
- amorficzne,
- monokrystaliczne,
- oraz polikrystaliczne
Największą sprawnością wyróżniają się ogniwa mono oraz polikrystaliczne, dlatego polecane są do montażu na dachach lub w przydomowych ogrodach. Obecnie najpopularniejsze są panele stworzone z ogniw polikrystalicznych (są one również tańsze).
Rodzaje instalacji fotowoltaicznej
Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
- instalacja typu on-grid – jest ona zintegrowana z miejską siecią elektryczną, a wytworzone nadwyżki energii przekazywane do zakładu energetycznego;
- system off-grid – w tym przypadku nie ma połączenia z siecią, a nadwyżki magazynowane są w akumulatorach.
- hybrydowe – wykorzystuje się tu zarówno akumulatory gromadzące nadmiar energii, jak i przekazywanie jej do sieci publicznej. Jest to najbardziej elastyczne i coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie.
Czy panele fotowoltaiczne wymagają przekształcenia istniejącej sieci energetycznej?
Fotowoltaika jest dopasowana do domowej sieci energetycznej i zazwyczaj – jeśli jest w dobrym stanie – nie są konieczne żadne zmiany czy poprawki. Osoby budujące dom powinny jednak wcześniej zastanowić się nad wyborem źródła energii, aby jak najkorzystniej rozplanować umiejscowienie takich elementów jak falownik, inwerter czy licznik.
Jeżeli zainteresował Cię temat fotowoltaiki i zastanawiasz się nad instalacją w swoim gospodarstwie domowym lub w firmie odwiedź koniecznie stronę https://www.ecoenergyrzeszow.pl/. Eco Energy działa na terenie Rzeszowa oraz okolicy.