Przygotowania do pogrzebu bliskiej osoby to nie tylko szereg formalności, ale i konieczność dokonania wyboru chociażby w kwestii ubioru. Teoretycznie to prozaiczna rzecz, najmniej ważna w tak trudnej i smutnej sytuacji, w praktyce jednak potrafiąca przysporzyć niemało problemu.

Jak zatem dobrać odzież do pochówku? Co zrobić, gdy w szafie osoby zmarłej trudno znaleźć ubranie odpowiednie do tak szczególnych okoliczności? Gdzie udać się po pomoc? Odpowiadamy na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Odzież do pochówku z szafy zmarłego – czy się nadaje?

Pierwsze kroki, aby wybrać odzież do pochówku, kierujemy do szafy zmarłego. To tam jesteśmy w stanie znaleźć elegancką i stonowaną odzież, która ten ostatni raz posłuży zmarłej osobie. Bywa również tak, że zmarły poinformował za życia bliskich, w czym chce być pochowany. Najczęściej dzieje się tak, gdy umiera starsza osoba. Nie jest to jednak regułą.

Jeśli w szafie zmarłej osoby znajdują się elementy garderoby, które pasują rozmiarem, są eleganckie i stonowane, można z nich skorzystać. Ważne jest, aby pamiętać, że pogrzeb to szczególne okoliczności. Nierzadko trumna z ciałem zostaje wystawiona, aby najbliżsi, ale i znajomi czy sąsiedzi mogli się pożegnać. Ubiór zmarłego ma zatem – wbrew pozorom – duże znaczenie.

Gdy ciało zmienia się po śmierci

Nawet wtedy, gdy zmarła osoba za życia informowała kogoś z rodziny, jak chce być ubrana na swój pogrzeb, wybrane elementy garderoby mogą się do tego nie nadawać. Śmierć w wyniku długotrwałej choroby czy wypadku zazwyczaj pozostawia ślady na ciele. Zmienia się ono również u seniorów, bo wraz z wiekiem jest zwykle chudsze, sprawiające wrażenie mniejszego i zdecydowanie bardziej wątłego. Do tego trzeba mieć na uwadze zmiany pośmiertne.

To wszystko oznacza, że wybrane elementy garderoby mogą nie pasować na zmarłą osobę. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy wybranego domu pogrzebowego. Zakłady pogrzebowe oferują pomoc w doborze odzieży pogrzebowej. Taką ofertę można znaleźć np. na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/. Pracownicy wiedzą, w jaki sposób dobrać elementy odzieży, aby zmarły był nie tylko elegancko ubrany, lecz również wyglądał tak, jak życzy sobie tego rodzina.

Nie tylko odzież, ale i dodatki

Poza standardową odzieżą warto pamiętać o dodatkach i obuwiu. U zmarłych kobiet do odzieży dobiera się np. szal czy apaszkę, zdarzają się również rękawiczki, a nawet biżuteria. Dla mężczyzn do pochówku dobiera się np. pasek do spodni, krawat, również szal. Dodatki pozwalają nie tylko podkreślić charakter okoliczności i uzupełnić ubiór. Nierzadko dzięki nim udaje się zamaskować blizny, siniaki czy rozmaite ślady pośmiertne lub powstałe w wyniku wypadku, przebytej choroby bądź po zabiegu.

Bliscy, którzy zmagają się z traumą po śmierci kogoś z rodziny, muszą się zmierzyć z wieloma trudnościami, w tym koniecznością przygotowania do pogrzebu. Jednym z elementów jest dobór odzieży, ale w tym przypadku, powyższe wskazówki oraz pomoc pracowników zakładu pogrzebowego, są w stanie ułatwić podjęcie decyzji, co wybrać na okoliczności pochówku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here