Wybór odpowiednich drzwi wyjściowych do domu to nie lada wyzwania. Powinny one być dostosowane do stylistyki domu, wytrzymałe, a do tego stanowić odpowiednie zabezpieczenie przed intruzami. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretny model?
Wybór drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
Osoby, które planują remont lub dopiero budują dom, mają wiele wątpliwości przy wyborze stolarki drzwiowej. Na rynku dostępnych wiele modeli, które różnią się ceną oraz systemami. Jakie kryteria warto brać pod uwagę? Istotnych jest wiele czynników – między innymi wygoda użytkowania. Ważny jest rozmiar drzwi, który pozwoli na swobodne wychodzenie i wchodzenie do domu – nawet z zakupami, wózkiem dziecięcym, czy nowo zakupionymi meblami. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są drzwi dwuskrzydłowe. Jeżeli mamy mały przedpokój być może lepiej zdecydować się na model, którego skrzydło otwiera się na zewnątrz. Natomiast jeżeli zależy nam na doświetleniu przedpokoju, najlepszym wyborem będą drzwi z oszkleniem.
Kolejny ważnym czynnikiem jest izolacja cieplna. Modele wykonane z różnych materiałów różnią się współczynnikiem przenikania ciepła. Zazwyczaj drzwi zewnętrzne metalowe przynoszą większe straty ciepła niż drewniane. Mogą jednak być wypełnione pianką poliuretanową lub wełną mineralną, która zwiększa ich izolacje. Dużą rolę odgrywają także uszczelki – niekiedy ich wymiana na nowe, znacząco potrafi zapobiec stratom ciepła. Wybierając drzwi zewnętrzne powinno się też zwracać uwagę na właściwości dźwiękoszczelne – modele wypełnione wkładem akustycznym pozwalają na wypoczynek mimo ruchliwej ulicy czy głośnych sąsiadów.
Trwałe oraz bezpieczne drzwi wejściowe
Chociaż walory estetyczne w przypadku drzwi wejściowych są znaczące, ich trwałość i wytrzymałość odgrywają znacznie ważniejszą rolę. Dlatego, zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się, na jakie czynniki zewnętrzne mogą być narażone na naszej posesji – grad i śnieg, zacinający deszcze, silne promienie słoneczne, a może zwierzę domowe? Dobrze też dowiedzieć się, jaką mają klasę wodoszczelności, dymoszczelności oraz czy są ognioodporne. Kolejną kwestią są systemy antywłamaniowe. Określa się je za pomocą klasy RC. Im jest ona wyższa, tym większe bezpieczeństwo nam zagwarantują. Przykładowo klasa RC1N zapewnia ochronę przed próbą włamania z zastosowaniem jedynie siły fizycznej. W klasie RC2N oraz RC3 uwzględnione są już proste narzędzia, w klasie RC54 przyrządy takie jak łom lub młotek, natomiast w klasie RC5 i RC6 elektronarzędzia o dużej mocy.