Przed wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) posiadacza pojazdu mechanicznego warto zapoznać się z całą ofertą pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdów: samochodu, motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego oraz ciągnika rolniczego jest obowiązkowe. Co możemy dobrać do polisy OC i od czego właściwie chroni nas OC? Sprawdźmy.

Ubezpieczenie OC pokrywa szkody, jakie powstały zarówno podczas ruchu, jak też wsiadania i wysiadania, rozładunku i załadunku, a nawet zatrzymania czy postoju. Co więcej, chroni nie tylko na terenie Polski, ale również poza jej granicami. Warto jednak pamiętać, że wykupiona polisa przypisana jest nie do właściciela, ale konkretnego samochodu – oznacza to, że poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie nawet w sytuacji, gdy szkody spowodował inny kierowca (np. znajomy czy członek rodziny właściciela).

Ubezpieczenie AC zabezpieczy Cię przed skutkami zdarzeń losowych i nieumyślnych, takich jak kradzież, stłuczka, zadrapanie karoserii na parkingu czy uszkodzenie samochodu w wyniku działania negatywnych czynników atmosferycznych.

Assistance pozwoli Ci zyskać natychmiastowe wsparcie ubezpieczyciela w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – np. gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa, zabraknie Ci paliwa albo będziesz uczestnikiem stłuczki i konieczne okaże się skorzystanie z pomocy drogowej.

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewni wsparcie finansowe Tobie albo Twojej rodzinie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wypadku drogowym.

Sprawdź również inne ubezpieczenia samochodu na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Ubezpieczenie OC – kilka najważniejszych zasad

Przed wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, warto zapoznać się z kilkoma najistotniejszymi zasadami dotyczącymi OC.

  • Umowę na ubezpieczenie OC zawiera się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia tymczasowego na 30 dni – np. w przypadku pojazdów zarejestrowanych na określony czas albo za granicą, które są przewożone do Polski.
  • Polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu.
  • Jeżeli kupujesz używany samochód, możesz skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, który przekazał Ci polisę. Możesz także wypowiedzieć obecną umową i wybrać ofertę innego ubezpieczyciela.
  • Kiedy polisa wygasa, należy niezwłocznie zadbać o jej przedłużenie albo skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela – nawet 1 dzień bez OC może narazić Cię na wysoką karę finansową.
  • Ubezpieczony powinien być nawet samochód nieużywany – to, czy posiada on polisę, mogą sprawdzić nie tylko policjanci podczas zatrzymania, ale również pracownicy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w trakcie rutynowej kontroli systemu.
  • Nie ma możliwości wykupienia OC z datą wsteczną.
  • W niektórych przypadkach właścicielowi pojazdu przysługuje zwrot składki OC za niewykorzystany okres. Mowa tu o wyrejestrowaniu samochodu, odstąpieniu od umowy zawartej na odległość albo sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu nie zamierza kontynuować Twojej polisy.

Powyższe zadady dotyczą również posiadacza motocykla. Sprawdź ubezpieczenie motocykla na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/pakiet-motocykle/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here