Być prawnikiem – o tym marzy wiele osób rozpoczynających swoją drogę zawodową. Popularne filmy i seriale często przedstawiają świat branży prawniczej jako niezwykle wyjątkowy, pełen wyzwań i ciekawych zadań. Właśnie dlatego wiele młodych osób wiąże swoją przyszłość z zawodem prawniczym. Jedną z bardziej popularnych profesji jest zawód radcy prawnego.

Jak zostać radcą prawnym?

Radca prawny – to brzmi dumnie. Warto jednak wiedzieć, że droga do tego wąskiego kręgu specjalistów z branży prawnej nie jest łatwa i wymaga dużo cierpliwości i determinacji w dążeniu do upragnionej togi z granatowym żabotem.

Pierwszym krokiem i decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór odpowiedniego kierunku studiów, czyli prawa. Ukończenie studiów prawniczych to pierwszy krok w drodze do zawodu radcy. Drugim z nich jest podjęcie aplikacji radcowskiej. Wiąże się to z koniecznością zdania egzaminu wstępnego, następnie kilku lat nauki zarówno jeśli chodzi o teorię, jak i praktykę. Etapem kończącym edukację w drodze do zawodu radcy prawnego jest egzamin finalizujący aplikację, który – jeśli jest zdany z sukcesem – upoważnia do zostania członkiem okręgowej izby radców prawnych. W tym momencie rozpoczyna się już kariera radcy prawnego, który może samodzielnie świadczyć usługi i dumnie nosić zdobyty tytuł.

Czy to zawód dla każdego?

Warto podkreślić, że zawód radcy, tak jak wszelkie zawody prawnicze, nie są odpowiednie dla każdego. W takiej profesji dobrze odnajdą się osoby zorganizowane, charakteryzujące się umiejętnością logicznego myślenia, szybkiego łączenia faktów, ale także opanowaniem i umiejętnością działania pod presją czasu czy innych osób. Wystarczy wyobrazić sobie sprawę sądową i radcę reprezentującego klienta, który musi umieć zachować zimną krew i działać na korzyść klienta nawet w nieprzewidzianych okolicznościach.

Zawód ten będzie też odpowiedni dla osób, które nie boją się konieczności ciągłego poszerzania wiedzy, śledzenia zmian w prawie i pogłębiania informacji. Prawo to przecież obszar, który ewoluuje i zmienia się wraz z rozwojem innych obszarów życia, dlatego dobry radca to człowiek, który nie osiada na laurach, jest dociekliwy i poszukuje wciąż nowych informacji i możliwości rozwiązywania spraw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here