Produkcja zawiesi łańcuchowych oparta jest na wykorzystaniu stali. Z tego też powodu zawiesia łańcuchowe są bardzo mocnym rodzajem zawiesi dźwigowych. Przede wszystkim są one bardzo odporne na niekorzystne czynniki, które występują przy zawiesiach poliestrowych. Głównie są odporne na przetarcia, a także wysokie temperatury.
Zawiesia łańcuchowe – budowa i zastosowanie
Są one zbudowane głównie z cięgien, które wykonane są z łańcucha, a zakończone są hakami. Oczywiście w zależności od zastosowań, haki mogą być różnego typu. W przypadku cięgien, są one połączone z ogniwem łączącym, z kolei ogniwo to jest elementem mocowania zawiesia zarówno podnośnika, jak i dźwigu.
Zawiesia łańcuchowe stosuje się głównie jako mocowanie do ładunku poprzez haki na końcach cięgien. Zawiesia mają także możliwość skracania cięgien. Jest to możliwe poprzez zastosowanie haków skracających. Jest to niezbędne, kiedy mamy do czynienia z podnoszeniem ładunków o nieregularnych kształtach.
Bezpieczeństwo zawiesi łańcuchowych
Oczywistym jest fakt, iż zawiesia łańcuchowe, które niejednokrotnie pracują w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, muszą spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Ponadto wymaga się od nich tychże standardów bezpieczeństwa, szczególnie gdy pracują w okolicy dużych skupisk ludzi.
Wysoka jakość zawiesi daje pewność, że zostanie zachowane najwyższe bezpieczeństwo ludzi oraz ładunku. Należy jednak pamiętać, że oprócz wymaganych standardów bezpieczeństwa, ważna jest także poprawna eksploatacja oraz wszelkie przeglądy.
Zawiesie łańcuchowe jednocięgnowe – budowa i mocowanie
W przypadku zawiesia łańcuchowego jednocięgnowego jest ono zbudowane z cięgna, które wykonane jest z łańcucha z zakończeniem w formie haka z zapadką.
Zawiesia łańcuchowe jednocięgnowe najczęściej można spotkać podczas transportu elementów, które są wyposażone w uchwyt zaczepowy. Bardzo często wykorzystuje się je także do transportu elementów poprzez ich obwiązanie. Oczywiście dzieje się tak w przypadku, gdy nie posiadają one punktu zaczepowego.