Bób, ciecierzyca, fasola, soja – choć każde z tych „warzyw” wygląda i smakuje inaczej to posiadają one jedną wspólną cechę? Chcesz wiedzieć jaką? Należą one do rodziny roślin strączkowych, które są źródłem wielu cennych witamin oraz substancji mineralnych. Czym są dokładnie warzywa strączkowe, jaki wpływ na nasz organizm ma ich regularne spożywanie? Gdzie kupować warzywa strączkowe? Odpowiedzi na ty pytania umieściliśmy w dalszej części artykułu – zapoznaj się z jego treścią i włącz do swojej codziennej diety zdrowe warzywa strączkowe!
Rodzaje warzyw strączkowych
Warzywa a raczej rośliny strączkowe wykorzystywane są w dużej mierze do celów pastewnych, my ludzie zajadamy się w ich nasionach. To właśnie one są cennym źródłem substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Do najpopularniejszych rodzajów roślin strączkowych zaliczyć możemy: wszystkie odmiany fasoli, bób, ciecierzycę pospolitą, soczewicę zwyczajną, groch zwyczajny, bób oraz soję zwyczajną. Te warzywa strączkowe uprawiane są w Polsce ale w sklepach dostaniesz także nasiona innych strączkowych roślin takich jak: wspięgę pospolitą (fasolnik egipski), fasolę mung, orzachę podziemną (orzechy arachidowe) oraz fasolę adzuki.
Jak widać warzyw strączkowych jest wiele, każde z nich ma inny smak, właściwości oraz zastosowanie w kuchni. Nie ważne, które z nasion wybierzesz, ważne by na stałe zagościły w Twojej diecie!
Dlaczego warto jeść warzywa strączkowe?
Warzywa strączkowe to źródło m.in. witaminy C, potasu, kwasu foliowego, cynku, żelaza, miedzi i wielu innych cennych makro i mikroelementów.
Rośliny strączkowe są bogate w błonnik, który odpowiada za prawidłową pracę układu pokarmowego, zwiększa perystaltykę jelit co zapobiega powstawaniu bolesnych zaparć.
Ostatnio przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie posiłków w skład, których wchodzą warzywa strączkowe chroni przed zachorowaniem na cukrzycę, nowotwory jelita grubego oraz choroby układu krążenia.
Pomimo tych właściwości nie każdy powinien jeść warzywa strączkowe, jak zapewne się domyślasz będą to osoby zmagające się z problemami układu pokarmowego (refluks, wrzody, nadwrażliwość żołądka). Dlaczego? Warzywa te nasilają wzdęcia, które z kolei mogą przyczyniać się do pojawienia się objawów charakterystycznych dla danego schorzenia.
Warzywa z „eko” sklepu czy z supermarketu?
W dzisiejszych czasach, kiedy dużo mówi się na temat chemii zawartej w jedzeniu warto jest wydać nieco więcej na produkty ekologiczne. Dlaczego? To właśnie warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych, gdzie wykorzystuje się wyłącznie naturalne środki ochrony roślin są bezpieczne dla naszego zdrowia, zawierają w sobie substancje odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do tego by mógł prawidłowo funkcjonować.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego warzywa w supermarkecie są nad wyraz idealne, kształtne i duże? Taki wygląd zawdzięczają właśnie pestycydom oraz substancjom chemicznym, które są stosowane przez rolników do ich uprawy. Wiele z tych warzyw i owoców jest zanieczyszczona metalami ciężkimi – czynnikami wywołującymi choroby nowotworowe.