Pierwszy raz spotkasz się z tą nazwą, zastanawiasz się co to za nowa odmiana warzyw? Czy jest ona zdrowsza od tej tradycyjnej? Spokojnie warzywa psiankowate są z pewnością bardzo dobrze Ci znane, jesteśmy pewni tego, że co najmniej raz w życiu próbowałeś warzywa z rodziny psiankowatych. Jakie warzywa zaliczamy do tej grupy? Czy są one zdrowe? Kto powinien je jeść? W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie informacje związane z warzywami psiankowatymi, jeżeli jesteś ciekawy ich rodzajów oraz właściwości to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.
Czym są warzywa psiankowate?
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się ponad 2500 różnych gatunków roślin. Warzywa psiankowate są jedną z najliczniejszych grup warzyw. Chcesz wiedzieć skąd wzięła się ta nazwa? Czym wyróżniają się od pozostałych roślin? Otóż warzywa psiankowate charakteryzują się dużą zawartością substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów ale przede wszystkim alkaloidów (związków azotowych), które są niezwykle cenione w farmakologii. Wykorzystuje się je do leczenia nie tylko ludzi ale również i zwierząt. Niestety to co ma swoje plusy musi mieć minusy, znaczna część roślin psiankowatych bogata jest w szkodliwe substancje, które nie sprzyjają naszemu zdrowiu dlatego też nie każdy z nas powinien zajadać się warzywami psiankowatymi na codzień.
Rodzaje warzyw psiankowatych?
Najbardziej popularnej a zarazem najczęściej wykorzystywane warzywa psiankowate w polskiej kuchni to m.in.: ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan, pepino oraz miechunka peruwiańska.
Czy wiesz, że do rodziny warzyw psiankowatych zalicza się również – agrest, czereśnie, jagody goji a nawet tytoń? Ciekawe prawda?
Jak widzisz z rośliny psiankowate są wszechobecne w naszej kuchni, pomidorami i papryką zajadamy się na śniadanie a ziemniaki są z kolei podstawą tradycyjnego polskiego obiadu.
Dla kogo warzywa psiankowate?
Na warzywa psiankowate nie są wskazane tym osobom, które zmagają się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym, mają osłabioną odporność, problemy z układem trawiennym a także zespół tzw. cieknącego jelita.
Jeżeli jesteś osobą zdrową to nie musisz obawiać się o to czy spożywanie tych warzyw wyrządzi szkody w Twoim organizmie, w większości wypadków szkodliwe substancje wydobywają się ze środka roślin pod wpływem obróbki termicznej.
Właściwości warzyw psiankowatych
Warzywa psiankowate oprócz wielu witamin i minerałów bogate są one również w duże ilości lektyn, kalcytriolu oraz glikoalkaloidów.
Zaczniemy od pomidorów, które są źródłem drogocennego likopenu wykazującego właściwości przeciwnowotworowe ale jednocześnie zawierają w sobie tomatynę niesprzyjającą prawidłowej pracy układu pokarmowego.
Papryka to z kolei nośnik witaminy C, zwiększa apetyt, zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych ale znajdująca się w niej kapsaicyna (w papryczce chilli) w dużych ilościach jest silnie trującą substancją.
Nasze ukochane ziemniaki są źródłem potasu, magnezu, witamin z grupy B – korzystnie wpływają na pracę całego układu pokarmowego, niestety bogate są również w glikoalkaloidy (solaninę i chakoninę) – związki te odpowiedzialne są za wywoływanie problemów żołądkowych np. niestrawności.