Od zawsze marzyłaś o własnym ogrodzie, w którym rosłyby kolorowe i zdrowe warzywa? Sałata, ogórki, pomidorki, szczypiorek i wiele innych… Niestety ale jako właścicielka mieszkania w bloku musiałaś zrezygnować ze swoich marzeń, dlatego też po warzywa chodzisz do pobliskiego warzywniaka? A co powiesz na mini warzywniak urządzony na własnym balkonie? Wbrew pozorom wyhodowanie dorodnych warzyw na balkonie nie jest takim trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem jakby mogło się wydawać. Od czego zacząć? Na co zwrócić szczególną uwagę? Skorzystaj z naszych wskazówek znajdujących się poniżej i mniej świeże warzywa zawsze pod ręką.
Swoje znaczy zdrowsze!
Tak to prawda, samodzielna uprawa warzyw daje Ci gwarancję na to, że pomidor lub ogórek, z którego przygotujesz sałatkę jest w 100% pozbawiony pestycydów, substancji chemicznych oraz metali ciężkich, będących jedną z przyczyn występowania chorób cywilizacyjnych (nowotworów, miażdżycy, nadciśnienia). Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się czemu warzywa dostępne w sprzedaży w dużych supermarketach są tak duże i kolorowe? Za ich dorodny wygląd odpowiedzialne są w dużej mierze środki, którymi są nawożone, substancje te niestety przenikają w głąb warzyw, więc choćbyś je myła kilkukrotnie, to narażasz swój organizm na przyjęcie bardzo szkodliwych substancji.
Twoje warzywa będą warzywami ekologicznymi, oczywiście pamiętaj tylko o tym by do ich nawożenia używać wyłącznie środków naturalnych. Tylko wtedy Twoje warzywa będą źródłem wielu cennych witamin i minerałów.
Ogródek na balkonie – krok po kroku
Wielkość Twojego domowego ogródka zależeć będzie oczywiście od wielkości balkonu oraz tego, jakie warzywa i w jakiej ilości chcesz zasadzić.
Krok pierwszy to wybór odpowiednich warzyw. Tutaj musisz liczyć się z tym, że nie każdy z rodzajów warzywa uda Ci się wyhodować w takich dosyć specyficznych warunkach.
Na Twoją uwagę powinny zasłużyć różne odmiany pomidorków koktajlowych, zielonej sałaty, szczypioru, cebuli, rzodkiewki, botwinki oraz ziół. Jeżeli chodzi o te ostatnie to w tym przypadku na balkonie będziesz w stanie wyhodować ich znaczną większość.
Kolejny krok to zakup odpowiednich doniczek oraz ziemi. Co do wyboru doniczek to jest to kwestia bardzo indywidualna jednak zachęcamy do tego by nie inwestować zbyt dużych pieniędzy w ozdobne doniczki, do uprawy warzyw wystarczą te tanie plastikowe, przeznaczone pod tzw. produkcję warzyw i owoców. Ziemia natomiast musi być natomiast dobra gatunkowo i bogata w substancje odżywcze, które wpłyną na wzrost zasianych nasion.
Krok trzeci to zasiew oraz właściwa pielęgnacja, tutaj tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju warzyw jakie chcesz hodować na balkonie. Każdą z roślin należy we właściwy sposób zasiać a następnie odpowiednio pielęgnować – regularnie podlewać oraz odżywiać. Kiedy zobaczysz, że Twoje warzywa się przyjęły to musisz pamiętać o tym by od czasu do czasu nawozić glebę naturalnym nawozem co dodatkowo wpłynie na proces wzrostu Twoich „eko” warzyw.