Masz anemię? Oprócz wizyty u lekarza należy przede wszystkim zmienić sposób swojego dotychczasowego żywienia, bowiem to właśnie nieodpowiednia dieta oraz niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dziennej dawki żelaza jest przyczyną powstania niedokrwistości, popularnie nazywanej anemią. Dzisiaj opowiemy Ci więcej na temat przyczyn oraz występujących objawów anemii, dodatkowo także podpowiemy jakich warzyw należy jeść więcej by uzupełnić niedobory żelaza w organizmie.
Przyczyny niedoboru żelaza
Na wstępie pokrótce objaśnimy Ci czym jest anemia. Niedokrwistość to nic innego jak niedobór żelaza w organizmie, co z kolei przekłada się na znacznie zmniejszenie ilości wytwarzanych czerwonych krwinek. Choć przyczyn jego wystąpienia może być wiele to najczęściej niedobór ten wynika z powodu niewłaściwego sposobu odżywiania się. Prościej mówiąc posiłki, które spożywamy są ubogie w żelazo stąd właśnie anemia. Oprócz tego przyczyną niedokrwistości może być problem z wchłanianiem żelaza z układu pokarmowego, nagła utrata krwi, stosowanie niektórych leków czy obfite miesiączki.
O prawidłową zawartość żelaza w organizmie powinny dbać szczególnie kobiety w ciąży.
Objawy niedoboru żelaza
Zastanawiasz się po czym poznać, że masz niedobór żelaza? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na badanie krwi, którego wynik da Ci 100% pewność. Nie mniej jednak do objawów anemii zaliczyć możemy: bladość skóry, senność, ciągłe zmęczenie, bóle i zawroty głowy, apatię, problem z wypadającymi włosami oraz łamiącymi się paznokciami, wzmożone pragnienie, pękanie obszaru skóry w kącikach ust. Jeżeli, któreś z wyżej wymienionych objawów towarzyszą Ci już od dłuższego czasu, pamiętaj by czym prędzej zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Niekiedy oprócz zmiany diety konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Niedobór żelaza a odpowiednia dieta
Najbezpieczniejszą metodą na uzupełnienie braków żelaza w organizmie jest zastosowanie odpowiedniej diety a raczej włączenie w nią warzyw bogatych właśnie w ten pierwiastek. Tutaj na pierwszym miejscu należy umieścić oczywiście naszego ukochanego buraka czerwonego oraz liście buraka potocznie nazywane boćwiną. W przypadku anemii buraki mile widziane są pod każdą postacią zaczynając od soku po tradycyjny czerwony barszcz. Co więcej buraki są naprawdę smaczne, chyba nie ma wśród nas takiej osoby, która nie przepadałaby za tym smakiem, prawda?
Chcesz wiedzieć jakie inne warzywa są źródłem żelaza? Będą to: brokuły, fasola szparagowa, zielony groszek, brukselka, cykoria, bób, szpinak, szczypiorek, czosnek, szczaw, kalarepa, por, koper oraz pietruszka.
Jak widać jest w czym wybierać, więc każdy smakosz z pewnością znajdzie dla siebie coś co lubi. Wyżej wymienionymi warzywami możesz się zajadać praktycznie pod każdą postacią, jako oddzielny posiłek, przekąskę czy dodatek do głównego dania. Ważne jest by jeść je regularnie i nie wymieniać ich na inne niezdrowe produkty spożywcze.